Φεβ 15 2017

Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017 οι εκπρόσωποι του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, κκ. Πολυξένη Γεωργίου και , παρουσίασαν το Δίκτυο Europe Direct, τη διαδικτυακή πύλη ενημέρωσης για τα δικαιώματα του Ευρωπαίου πολίτη «Η Ευρώπη σου», τους ιστοτόπους Eures και Europass για την επαγγελματική κινητικότητα, καθώς και εργαλεία για την εύρεση δυνατοτήτων μάθησης και επιμόρφωσης στην ΕΕ, όπως το Ploteus, την Ευρωπαϊκή Δικτυακή Πύλη για τη νεολαία και την πύλη Eurodesk. Έγινε επιπλέον παρουσίαση του Ευρωπαϊκού Σώματος Αλληλεγγύης.

Μέσα από αυτή την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δίωρη παρουσίαση οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν μερικές από τις υπηρεσίες που απολαμβάνουν όλοι οι Ευρωπαίοι Πολίτες και να γνωρίσουν εργαλεία αναζήτησης προγραμμάτων κατάρτισης και εργασίας.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δυνατότητες εκπαίδευσης, κατάρτισης και εργασίας στην ΕΕ και χρήση υφιστάμενων ηλεκτρονικών εργαλείων