Νοέ 16 2020

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Αγαπητοί εκπαιδευόμενοι, αύριο γιορτάζουμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Υπό άλλες συνθήκες θα διοργανώναμε μία γιορτή στο Σχολείο μας, καθώς πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα ορόσημα αποκατάστασης της Δημοκρατίας στη χώρα μας. Ωστόσο, λόγω της παρούσας κατάστασης, θα αρκεστούμε στην ανάρτηση του σχετικού υλικού, τους συνδέσμους για το οποίο παραθέτουμε παρακάτω. Σας καλούμε να δείτε το επετειακό υλικό και, όσοι επιθυμείτε, να αποτυπώσετε τις σκέψεις σας σχετικά α) με τα γεγονότα που οδήγησαν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου και β) με τις συνέπειες της εξέγερσης στους τομείς της ζωής των Ελλήνων. Στείλτε τις σκέψεις / απόψεις σας στο mail του Σχολείου μας.
Ελπίζουμε το σχετικό υλικό να σάς αφυπνίσει και να σάς δώσει τροφή για σκέψη και προβληματισμό.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

ΧΡΟΝΙΚΟ ΝΟΕΜΒΡΗΣ 73