LLTA, επιμόρφωση καθηγητών ΣΔΕ Καλαμάτας στην ποίηση, ERASMUS+ POETA

Πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως εκπαίδευση  καθηγητών, LTTA, από 18 έως και 20 Οκτωβρίου 2021 στην ποίηση και συγκεκριμένα  σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις της στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+  του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Καλαμάτας με τίτλο POETA.

Συντονιστές του προγράμματος είναι: Catholic Adult Education of Germany (Katholische Erwachsenenbildung – KEB Deutschland) και εταίροι: Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Καλαμάτας (Kalamata Second Chance School) -Greece, European Learning Centre- Spain, das Kollectiv-Austria & Synthesis Center for research and education-Cyprus. Στα πλαίσια της συνεργασίας θα παραχθεί e-book, ένα ηλεκτρονικό βιβλίο, στην αγγλική γλώσσα που θα μεταφραστεί στα Ελληνικά, Γερμανικά και ισπανικά, καθώς και πλατφόρμα MOOC.