Ένα ξεχωριστό αφιέρωμα στον Αντώνιο και την Δόμνα Βιζβίζη, τους δύο ήρωες της ελληνικής επανάστασης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας την Τετάρτη 26 – 3- 2014 στον εκθεσιακό χώρο “Art Gallery”.
Η υπεύθυνη του Ελληνομουσείου Αίνου, το οποίο και οργάνωσε την εκδήλωση, μας μίλησε για την συμβολή των δύο ηρώων στον απελευθερωτικό αγώνα, την αυτοθυσία τους και την μεγαλοψυχία τους.
Ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ μας κατατόπισε όσον αφορά στην Αίνο και τους Έλληνες που ζούσαν εκεί. Παράλληλη στον χώρο υπήρχε μια έκθεση με σπάνιο φωτογραφικό υλικό και παραδοσιακές ενδυμασίες της Αίνου.