Στις 11 Δεκεμβρίου 2013 πραγματοποιήσαμε την επίσκεψη μας στο ελαιοτριβείο “Κύκλωπας” της Μάκρης. Η μετακίνηση έγινε με αστικό λεωφορείο που είχε την ευγενή καλοσύνη να μας διαθέσει η εκπαιδευόμενη του Β’ κύκλου Σιδηροπούλου Σοφία.
Εκεί η υπεύθυνη μας μίλησε για την επεξεργασία της ελιάς από την στιγμή που φτάνει στο ελαιοτριβείο μέχρι την παραγωγή του τελικού προϊόντος.
Είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά όλα τα μηχανήματα και μάλιστα εν ώρα δράσης. Παρακολουθήσαμε όλη την πορεία της ελιάς από τον διαχωρισμό από τα φύλλα, μέχρι την τελική παραγωγή του λαδιού και την αποθήκευση του σε τενεκέδες.