Επιστροφή σε Σχέδια Δράσης 2013- 2014

Αλοίμονος Γιώργος

Μανίκας Σάββας

Οι Στόχοι του σχεδίου εργασίας για το 1ο Επίπεδο είναι

οι μαθητές να αποκτήσουν θεμελιώδεις γνώσεις και συγκεκριμένα να:

•         Αποσαφηνίσουν τους όρους «ενεργειακό ζήτημα» και «ενεργειακό αποτύπωμα».

•         Αναγνωρίζουν διάφορες μορφές ενέργειας

•         Διακρίνουν τις συμβατικές και τις  ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

•         Επιχειρηματολογούν για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της χρήσης συμβατικών και ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

•         Αναφέρουν τις πηγές παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα.

•         Ενημερωθούν και Κατανοήσουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που απορρέουν από την παραγωγή και κατανάλωση ενέργειας

Οι Στόχοι του σχεδίου εργασίας για το 2ο Επίπεδο είναι

οι μαθητές να:

•         Εντοπίσουν συστήματα Α.Π.Ε. στην περιοχή τους.

•         Συνδέσουν την παραγωγή ενέργειας με την οικονομία και την ανάπτυξη της χώρας.

•         Αντιληφθούν τη σημασία της ενέργειας για την κοινωνία και την οικονομία

οι Στόχοι του σχεδίου εργασίας για το 3ο Επίπεδο είναι

οι μαθητές να:

•         Ενημερωθούν σχετικά με την παραγωγή και κατανάλωση ενέργειας σε τοπικό και εθνικό επίπεδο.

•          Ερμηνεύσουν διαγράμματα σχετικά με την κατανάλωση ενέργειας, καθώς και τις ενεργειακές ανάγκες της χώρας μας και της Ευρώπης.

•         Συγκεντρώσουν στοιχεία της νομοθεσίας και της εφαρμοζόμενης ενεργειακής πολιτικής, εθνικής και ευρωπαϊκής

οι Στόχοι του σχεδίου εργασίας για το 4ο Επίπεδο είναι

οι μαθητές να:

•         Αναλάβουν πρωτοβουλίες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της σχολικής κοινότητας σχετικά με την ενεργεία, τη  χρήση της και τις ΑΠΕ.

•         Προτείνουν λύσεις σχετικά με τη χρήση ΑΠΕ στο σχολείο τους.

•         Αξιολογήσουν τις προτεινόμενες λύσεις.

•         Υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές εξοικονόμησης ενέργειας

Η επίσκεψη της ομάδας μας στην εταιρία  “Ενεργεύς” πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/sdeal/%cf%83%cf%87%ce%ad%ce%b4%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%cf%81%ce%ac%cf%83%ce%b7%cf%82-2013-2014/%ce%b5%ce%bd%ce%ad%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%b9%ce%b1/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.