Επιστροφή σε Σχέδια Δράσης 2012-13

“Τα καινούρια ρούχα του Αυτοκράτορα” Παντομίμα Θεατρική Παράσταση

Τα καινούρια ρούχα του Αυτοκράτορα

Παντομίμα : Η τέχνη της σιωπής

Το θεατρικό που ανεβάζουμε φέτος είναι βασισμένο στο γνωστό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Στόχοι :

• Βασικός στόχος ήταν οι εκπαιδευόμενοι να δημιουργήσουν μια ομάδα που θα μπορεί να λειτουργεί αρμονικά μέχρι το τελικό αποτέλεσμα. Να  “δέσουν”  μεταξύ τους έτσι ώστε να μπορούν να συνεργαστούν.
  • Σκοπός του εγχειρήματος ήταν η μη λεκτική επικοινωνία : να μπορέσουμε ν’ αντιληφθούμε οτι με την γλώσσα του σώματος μπορούμε ν’ αποδίδουμε νοήματα, σκέψεις που αλλιώς εκφράζονται με λέξεις. Με  εκφράσεις του προσώπου, κινήσεις των χεριών και όλου του σώματος οι εκπαιδευόμενοι μιλούν … με ένα διαφορετικό τρόπο.
  • Εξίσου σημαντικό είναι το γεγονός οτι οι εκπαιδευόμενοι κλήθηκαν να ενσαρκώσουν ρόλους, να υποδυθούν χαρακτήρες όσο πιο πιστά μπορούσαν, βάζοντας, εννοείται, την μοναδική προσωπική τους σφραγίδα .

Ευχαριστούμε θερμά τον απόφοιτο του σχολείου μας και μαθητή του ΕΠΑΛ, κ. Μυρογιάννη Χρήστο για την φωτογράφηση

καθώς και την ομάδα των εκπαιδευομένων που ασχολούνται με το πρότζεκτ “Κατασκευές ” για τα σκηνικά

Υπευθυνοι εκπαιδευτικοί :

Ιτσκούδης Απόστολος    Αισθητική Αγωγή

Κλημαντάκη Αικατερίνη   Αγγλικός Γραμματισμός

Εκπαιδευόμενοι :

Αυτοκράτορας : Φωτάκης Γιώργος

Αυτοκράτειρα : Μπαξεβάνη Ζαφειρώ

Ράφτης : Ιτσκούδης Απόστολος

Ράφτης : Μπαξεβάνη Μαρίνα

Υπουργός : Μαργαρίτης Ηλίας

Στρατηγός : Μακρής Αθανάσιος

Καμαριέρα : Μουσταφάογλου Εσμά

Ακόλουθος : Ντορμούσογλου Ντενίζ

Αφηγητής : Νεπιανίδης Βασίλης

Υπασπιστής : Κλημαντάκη Αικατερίνη

Σενάριο – Διασκευή : Κλημαντάκη  Αικατερίνη

Μουσική Επιμέλεια : Ιτσκούδης Απόστολος

Σκηνικά , Κοστούμια , Σκηνοθετική επιμέλεια :    Ιτκούδης Απόστολος           Κλημαντάκη Αικατερίνη

Επιμέλεια ήχου και φωτισμού : Πρασόπουλος Δημήτρης

Καλλιτεχνική Επιμέλεια : Βαρσαμακίδου Μαρία

φωτογραφίες από τις πρόβες μας

Η παράσταση

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/sdeal/%cf%83%cf%87%ce%ad%ce%b4%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%cf%81%ce%ac%cf%83%ce%b7%cf%82-2012-13/%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%bf%ce%bc%ce%af%ce%bc%ce%b1/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.