Επιστροφή σε Σχέδια Δράσης 2012-13

Κατασκευές με Ανακυκλώσιμα Υλικά

ΤΙΤΛΟΣ PROJECT

Κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά.

ΣΤΟΧΟΙ

1)     Διαχωρίζω τα οικιακά  σκουπίδια

2)     Αξιολογώ και αξιοποιώ τα απορρίμματα

3)     Μαθαίνω να χρησιμοποιώ, ότι είναι απαραίτητο και επαναχρησιμοποιώ ότι μπορώ, τίποτα δεν είναι άχρηστο

4)     Ανακυκλώνω

5)     Στο τέλος πετάω λιγότερα σκουπίδια.

ΓΝΩΣΕΙΣ

• Με την ανακύκλωση εξοικονομείς πόρους
  • Εξοικονομείς ενέργεια
  • Μειώνεις την ρύπανση
  • Προσφέρεις πρώτες ύλες
  • Σώζεις τα δάση,( 1 tn ανακυκλωμένου χαρτιού σώζε 17 δέντρα).

ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Οι μαθητές αποκτούν εμπειρία μέσα από το Project που στόχο έχει την σωστή κρίση για σωστή χρήση των καθημερινών άχρηστων υλικών. Ακόμη με κατάλληλες τεχνικές που διδάσκονται, αλλά και με την δημιουργική φαντασία των μαθητών προκύπτουν έργα τέχνης. Οι μαθητές βγάζουν δηλαδή και καλλιτεχνικές δεξιότητες.

ΣΤΑΣΕΙΣ

Οι μαθητές αποκτούν μια Περιβαλλοντικά πιο υπεύθυνη συμπεριφορά, κάνοντας οι ίδιοι στην καθημερινότητα σωστή διαχείριση και επαναχρησιμοποίηση των άχρηστων υλικών, ανακυκλώνουν και στο τέλος πετούνε λιγότερα απορρίμματα. Ακόμη αποκτούν την εμπειρία της δημιουργίας, μετατρέποντας κάτι που θεωρείται «άχρηστο»  σε χρήσιμο για αυτούς και για την κοινωνία.

ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ PROJECT

Το Σχολείο μας (ΣΔΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

Το πάρκο της πόλης

Εικαστικοί πίνακες

Πίνακες ζωγραφικής από ανακυκλώσιμο χαρτί

Παιδικά παιχνίδια (αυτοκίνητα, ελικόπτερο, αεροπλάνο )

Καθρέπτης, καλαθάκια, λουλούδια, βαζάκια, ανθοδοχεία, κουμπαράδες, λαμπατέρO

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/sdeal/%cf%83%cf%87%ce%ad%ce%b4%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%cf%81%ce%ac%cf%83%ce%b7%cf%82-2012-13/%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-%ce%bc%ce%b5-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%cf%85%ce%ba%ce%bb%cf%8e%cf%83%ce%b9%ce%bc%ce%b1-%cf%85%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ac/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.