Εθελοντική αιμοδοσία των εκπαιδευόμενων του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Αγρινίου, σε συνεργασία με το Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Αγρινίου και το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Αγρινίου, διοργάνωσε, για δεύτερη φορά μέσα στο σχολικό έτος 2012-13, εθελοντική αιμοδοσία των εκπαιδευομένων του σχολείου. Η αιμοδοσία πραγματοποιήθηκε με επιτυχία τη Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013 στο χώρο του σχολείου (Δεληγιώργη 23, Αγρίνιο).

Η πράξη αυτή κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης των εκπαιδευομένων του σχολείου στο συνάνθρωπο, αναδεικνύει ανθρώπινες αξίες και διαμορφώνει θετικές στάσεις. Στέλνει το κοινωνικό μήνυμα της ευαισθητοποίησης και της ενεργοποίησης των πολιτών για την εθελοντική συμμετοχή τους στην προσφορά αίματος.