Ευρωπαϊκό έτος νεολαίας el logo

Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας 2022 – Συμμετοχή στην έρευνα «Αντίληψη της δημοκρατικότητας στη λήψη αποφάσεων στο σχολείο»

Ημέρα της Ευρώπης

Η Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Δια Βίου Μάθησης και Νεολαίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ως Εθνικός Συντονιστής στην Ελλάδα για το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας 2022 – ΕΥΥ2022 και σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών πραγματοποίησε έρευνα με τίτλο «Αντίληψη της δημοκρατικότητας στη λήψη αποφάσεων στο σχολείο».

Το σχολείο μας επιλέχθηκε μέσω τυχαίας δειγματοληψίας από το σύνολο των 1321 Λυκείων της χώρας να συμμετάσχει στην εν λόγω έρευνα. Έτσι, στις 22 Δεκεμβρίου 2022 μαθητές/τριες της Β’ και Γ’ Λυκείου συμπλήρωσαν το ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο.

Περισσότερες πληροφορίες για την έρευνα υπάρχουν στο παρακάτω αρχείο.