H νέα ομάδα των κηπουρών της Άρνισσας

Η νέα ομάδα των κηπουρών του σχολείου συνεχίζει για 5η χρονιά την παράδοση με οδηγό για φέτος  τη δασκάλα τους την κα Μάγδα Μπέλλη.

Ο  κήπος   του   σχολείου  μας

Τη  Παρασκευή   10  Οκτωβρίου   πήγαμε  στον  κήπο.  Ένα  παιδί  έφερε  κοκκάρι.   Πρώτα  περιποιηθήκαμε  το  έδαφος.  Δηλαδή  σκάψαμε,  τσαπίσαμε,   βγάλαμε  τα  χόρτα.  Μετά   όλη η  τάξη  φυτέψαμε  κρεμμυδάκια.

Αργότερα  τα  πατήσαμε  και  βάλαμε  ταμπελίτσες.  Αυτή  η μέρα  ήταν  αφιερωμένη  στον   κήπο.  Την  ίδια  ακριβώς  διαδικασία  κάναμε  και  για  τον  αρακά.

Μαρία   Καραβίτη   – Δ’  τάξη

22 Οκτωβρίου 2014. Η  σημερινή   μέρα   ήταν  ξεχωριστή. Την   4η  ώρα  κατεβήκαμε  στον  κήπο  και  φυτέψαμε   διάφορα  αρωματικά   φυτά  που  μας  τα   έφερε  ο  κύριος  Ηλίας  από  το  φυτώριο  του   Δήμου.

Τα  φυτά  είναι :2  λεβάντες,2 θυμάρια,1 καλαμίνθη,1 λεβαντίνη, 1 δεντρολίβανο, 1 γιασεμί χειμωνιάτικο και  ένα  βιβούρνο.

Όλοι  μας  υιοθετήσαμε  από  ένα  φυτό

Ο     Τάσος  και ο Γιώργος  Γιαλ. –    θυμάρι

Ο  Δημήτρης    και ο  Χρήστος –       λεβαντίνη

Η Ανδρονίκη       και       η              Βερόνικα         –           γιασεμί  χειμωνιάτικο

Η  Ιωάννα, η Μαρία  και η    Βασιλεία  –  λεβάντα

Η  Κωνσταντίνα     και η  Κυρία Μάγδα  –       καλαμίνθη

Ο  Άνθιμος    –     δεντρολίβανο

Είμαστε   αποφασισμένοι   να   τα   φροντίζουμε    πάντα.   Δ` τάξη

Ακολούθησε και τρύγος……..αλλά γι`αυτό στην επόμενη συνάντηση μας, μαζί με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Υ.Γ.(Έμαθα πως δραστηριοποιείται δυναμικά στον κήπο το Ολοήμερο της Πετριάς με τον Μάκη. Περιμένουμε νέα του.

Ένα σχόλιο στο “H νέα ομάδα των κηπουρών της Άρνισσας

1. Κηπουροί της Άρνισσας βοήθεια! Πώς εμπλουτίσατε το χώμα του κήπου σας; ή μήπως δεν χρειάστηκε να γίνει; Αν ισχύει το τελευταίο, γιατί;
    ΥΓ.
    -Παρακαλώ ενημερώστε εμάς τους υπόλοιπους μέσω της Ομάδας στον χώρο συζήτησης και στο τρέχον ανοιχτό θέμα.
    -Μην μας ξεχάσετε στη συγκομιδή των λαχανικών!

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.