Βίντεο “Κινητικά παιχνίδια στην Αυλή”

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Η Αυλή μας Αλλιώς”, υλοποιήθηκαν δράσεις από μαθητές και γονείς. Στόχος μας η διαμόρφωση του περιβάλλοντος της Αυλής μας με κινητικά παιχνίδια ( 3ο λεπτό στο βίντεο) σχεδιασμένα στο δάπεδο. Προηγήθηκαν εργασίες από το δήμο μας, συνέντευξη με συμμαθητές (όπου ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα, ένα αγόρι και ένα κορίτσι από κάθε τάξη, ενημερώθηκε και ψήφησε για τα σχέδια των παιχνιδιών), υλοποιήθηκαν προσχέδια με κιμωλίες Αυλής, αγοράστηκαν υλικά από τον Διευθυντή μας κ. Δάμη Κωνσταντίνο και κατασκευάστηκαν στένσιλ. Η χαρά της δημιουργίας ακολούθησε… Μαθητές και γονείς έπιασαν τα πινέλα! Ευχαριστούμε την κ. Νίνα Νικόλοβα, την κ. Ελένη Κεφαλά, την κ. Ειρήνη Γεωργιάδου και τον κ. Νίκο Σιμωνόπουλο, για την συνεισφορά τους και τον ενθουσιασμό τους! Στη συνέχεια μας περίμεναν δύο δρομικά παιχνίδια με σταθμούς (ένα στη μικρή αυλή και ένα στο υπόστεγο), το Twister και το Άλμα. Ήμασταν έτοιμοι για παιχνίδι! Το διασκεδάσαμε όλοι μαζί!

Δημιουργία κινητικών παιχνιδιών: Σαζακλίδου Βασιλική MSc