Μετάβαση του blog στην ιστοσελίδα “Φυσική Αγωγή & Εκπαίδευση” https://sarivasil.sites.sch.gr

Από 10/1/2022 το παρόν blog έχει μεταφερθεί στην ιστοσελίδα “Φυσική Αγωγή & Εκπαίδευση” στη διεύθυνση  https://sarivasil.sites.sch.gr

με διαχειριστή τον Χαράλαμπο Σαρηβασιλείου, Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Φυσικής Αγωγής.

Διαδικτυακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο “Παράγοντες αποτελεσματικής Διδασκαλίας στη Φυσική Αγωγή”(23-11-2021)

2586486dadc636bb5ce35d4114a2a4ebΤην Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε το διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Παράγοντες αποτελεσματικής διδασκαλίας στη Φυσική Αγωγή»για τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Σερρών, Κιλκίς και Χαλκιδικής.
Ο εισηγητής του σεμιναρίου κ. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ Αν. Καθηγητής «Διδακτικής της Φυσικής Αγωγής» ΣΕΦΑΑ του ΑΠΘ, ανέπτυξε, τόσο στη θεωρητική βάση όσο και με καθημερινά πρακτικά παραδείγματα, τους παράγοντες που βελτιώνουν την ποιότητα του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής (πχ τον τρόπο ανατροφοδότησης, τη διαχείριση του χρόνου, τα πρωτόκολλα διεξαγωγής του μαθήματος, τους παράγοντες ποιότητας μιας άσκησης κ.ά.).
Η παρουσίαση της εισήγησης του κ. Χατζόπουλου βρίσκεται εδώ

Βιβλίο “ΠΑΙΔΙ-ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ-ΥΓΕΙΑ”

ΠΑΙΔΙ_ΠΡΟΠΟΝpaidi proponhsh ygeiaΗΣΗ_ΥΓΕΙΑ

Το βιβλίο «ΠΑΙΔΙ, ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ, ΥΓΕΙΑ» απευθύνεται σε ΚΦΑ, προπονητές αλλά και σε κάθε έναν/μια που ασχολείται με την άσκηση στην νηπιακή και παιδική και ηλικία. Είναι μια συλλογική προσπάθεια διακεκριμένων Ελλήνων ερευνητών της άσκησης και του αθλητισμού στην παιδική ηλικία, με συντονισμό του κ. Χρήστου Κοτζαμανίδη ομοτ. Καθηγητή ΣΕΦΑΑ ΑΠΘ και διανέμεται ΔΩΡΕΑΝ από τις εκδόσεις «Αφοί Κυριακίδη».
Η θεματολογία του είναι πολυδιάστατη, με όλα τα νέα δεδομένα της επιστήμης της Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, σε τρεις κατευθύνεις:

1. Ανάπτυξη φυσικών και κινητικών  ικανοτήτων
  2. Προπόνηση φυσικής κατάστασης
  3.  Άσκηση και υγεία.

Πρόσκληση εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής σε Διαδικτυακή Επιμορφωτική Συνάντηση με θέμα: «Παράγοντες αποτελεσματικής διδασκαλίας στη Φυσική Αγωγή»

Λήψη αρχείου

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Επιμορφωτικό Υλικό της Ημερίδας του 4ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας (11/11/2021)

Λήψη αρχείου

Πρόσκληση εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής σε Διαδικτυακή Επιμορφωτική Συνάντηση «Διαχείριση κινητικών μαθησιακών δυσκολιών στο σχολικό περιβάλλον»

Λήψη αρχείου

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ & ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (Ενημερωτική Συνάντηση εκπαιδευτικών ΠΕ11)

Την Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2021  πραγματοποιήθηκε  διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής Σερρών & Κιλκίς που έχουν αναλάβει ή μετέχουν ως συνεργαζόμενοι/ες σε Εργαστήρια Δεξιοτήτων σε Γυμνάσιο ή Δημοτικό Σχολείο.

Η εισήγηση του ΣΕΕ ΠΕ11 περιλάμβανε:

• Γενικές Πληροφορίες για τα Ε.Δ.
  • Τις τέσσερις (κατηγορίες) δεξιοτήτων που καλλιεργούνται στα Εργαστήρια
  • Τις τέσσερις θεματικές ενότητες των Ε.Δ.
  • Ενδεικτικές διδακτικές πρακτικές για την καλλιέργεια δεξιοτήτων
  • Τον τρόπο αξιολόγησης μαθητή στα Ε.Δ.
  • Ενδεικτικές προτάσεις για σύνδεση της Φυσικής Αγωγής με τα Ε.Δ.
  • Εκπαιδευτικό Υλικό των Ε.Δ. (Υλικό που είναι ελεύθερα προσβάσιμο στην πλατφόρμα του ΙΕΠ, Υλικό από την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Ε.Δ. και το Θεσμικό Πλαίσιο λειτουργίας τους)

Λήψη αρχείου

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (ΜΟΝΙΜΩΝ και ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ) 2021

Το 4ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Κεντρικής Μακεδονίας και η Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών & Κιλκίς διοργάνωσαν από 7 έως 9/9/2021 διαδικτυακά επιμορφωτικά σεμινάρια για νεοδιορισθέντες (μονίμους και αναπληρωτές) εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων Δ/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών και Κιλκίς σε θέματα Διοικητικής, Παιδαγωγικής και Διδακτικής λειτουργίας της Σχολικής Μονάδας.

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ & ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

ΔΑΝΙΗΛΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ, Σ.Ε.Ε. κλάδου ΠΕ02  του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας
Βασικές αρχές διαφοροποιημένης διδασκαλίας

ΒΡΕΤΤΟΥ ΑΘΗΝΑ, Σ.Ε.Ε. κλάδου ΠΕ02  του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας