7 Ιούν 2024

Επίσκεψη στην Εστία Επιστημών Πατρών

Συντάκτης: ΣΑΡΑΝΤΙΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Την Δευτέρα 15/4/2024 η Β γυμνασίου του γυμνασίου μας, επισκέφτηκε την Εστία Επιστημών Πατρών. Στο πρώτο μέρος της επίσκεψης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αλληλεπριδράσουν με τα εκθέματα, να ασχοληθούν με παιγνιώδη τρόπο με εκθέματα από τον κόσμο των μαθηματικών, των φυσικών επιστημών ή της πληροφορικής. Στο δεύτερο μισό της επίσκεψης χωρίστηκαν σε ομάδες. Κάθε μία ομάδα κλήθηκε να μελετήσει, αναλύσει και καταγράψει ένα έκθεμα σε κάποιο από τα πεδία επιστημών.

Εστία επιστημών 1 Εστία επιστημών 2

Στη συνέχεια η κάθε ομάδα οργάνωσε μία παρουσίαση του εκθέματος και των συμπερασμάτων της προς τις υπόλοιπες ομάδες. Η συγκεκριμένη δράση προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών/τριων, τον ενθουσιασμό και την έκδηλη χαρά τους.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν στην Εστία Επιστημών Πάτρας οι εκπαιδευτικοί: κ. Κουρνέτας Βασίλειος, κ.Λόντου Αδαμαντία και κ.Σαραντινός Δημήτριος.

Τα σχόλια είναι κλειστά.