Ενίσχυση του φιλανθρωπικού έργου της Ορθόδοξης Ιεραποστολής

Α.   Μέσω της Ιεράς Μητρόπολης Ειρηνουπόλεως και Σεϋχελλών (Τανζανία)

Με κατάθεση ποσού σε έναν από τους παρακάτω λογαριασμούς

ALPHA BANK : 714-00-2310010680

EUROBANK : 0026-0124-37-0100969481
Δικαιούχος ο Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως Ζαχαρέγκας Δημήτριος

Αρκεί να αναφέρουμε ότι μόλις 3 ευρώ στοιχίζει ένα εμβόλιο της ανεμοβλογιάς, δέκα ευρώ ο ορός για την ελονοσία, 100 ευρώ μια χημειοθεραπεία, 150 ευρώ στοιχίζει ένα αναπηρικό καροτσάκι, ενώ 1.500 ευρώ είναι αρκετά για τη διάνοιξη ενός πηγαδιού, που μπορεί να αποβεί σωτήριο για χιλιάδες κατοίκους απομακρυσμένων περιοχών της Τανζανίας.

Β.  Μέσω της Ορθόδοξης Ιεραποστολικής Αδελφότητας <<Φως Χριστού>>

Με το πρόγραμμα “Σώστε τα Ορφανά

ΜΕ 10 € ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ
Το ποσό των δέκα Ευρώ για ένα παιδί της Αφρικής αναλογεί στην τροφή που θα το κρατήσει στη ζωή για έναν μήνα.

ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Απευθυνθείτε στην υπεύθυνη του προγράμματος: κ. Ψυλλάκη Νικολέτα, στο κινητό τηλέφωνο: 6944369249 ή στο τηλέφωνο του γραφείου της Αδελφότητας 22410 60922.
Στην επικοινωνία σας πρέπει να μην παραλείψετε να αναφέρετε τρία βασικά στοιχεία.
1ον) Την διεύθυνση και το τηλέφωνό σας.
2ον) Να διευκρινίσετε αν επιθυμείτε να προστατέψετε α) ένα παιδί με συγκεκριμένα στοιχεία ή β) τα παιδιά του δρόμου.
3ον) Τον τρόπο χορήγησης του ποσού που σας διευκολύνει. Δηλαδή ή
α) μέσω ταχυδρομικών επιταγών ΕΛΤΑ που θα σας αποστείλουμε σε μπλοκ ή
β) μέσω κατάθεσης στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: 820/296011-74.
Σε σύντομο χρονικό διάστημα, μετά την δήλωση συμμετοχής σας, θα σας αποσταλεί η ανάλογη καρτέλα ταχυδρομικώς.

Α) ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Σε συνεργασία με τις κατά τόπους Ιεραποστολικές ομάδες της Αφρικής, συγκεντρώθηκαν με πολύ κόπο συγκεκριμένα στοιχεία για ορφανά παιδιά, που στερούνται καθημερινά και αυτήν την τροφή που θα τα κρατήσει στη ζωή.
Η δική σας συμμετοχή παρέχει σε αυτά τα συγκεκριμένα παιδιά τροφή σε μόνιμη βάση και όπου είναι δυνατόν στέγη και βασική εκπαίδευση!

Β) ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ
Μετά από επισκέψεις μας σε φτωχές περιοχές της Αφρικής, διαπιστώσαμε ότι, δυστυχώς, υπάρχουν παιδιά …ξεχασμένα. Παιδιά χωρίς διεύθυνση, χωρίς ταυτότητα. Παιδιά που κοιμούνται στους δρόμους, που ψάχνουν να βρουν φαγητό στα σκουπίδια, που πεθαίνουν από άγνωστες αιτίες, αφού ποτέ δεν εξετάστηκαν από γιατρούς…
Αυτά τα παιδιά επιθυμεί η Αδελφότητα “Φως Χριστού” να βρει, για να τα φροντίσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, χτίζοντας ορφανοτροφεία, κλινικές και εστίες συσσιτίων γι’ αυτά!

Γ.   Μέσω του Ορθοδόξου συνδέσμου γυναικών Ι.Ν. Αγ. Σπυρίδωνα Λεμεσού        “Φίλοι Μαδαγασκάρης”

Με κατάθεση ποσού στο λογαριασμό

Τράπεζα Κύπρου: 0334- 05-048251-00

Ο Ορθόδοξος Σύνδεσμος Γυναικών Αγίου Σπυρίδωνος Λεμεσού, θέλοντας να δώσει χαρά και ελπίδα στους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας, που ζουν στην μακρινή Μαδαγασκάρη, ίδρυσε τον σύνδεσμο αγάπης “Φίλοι Μαδαγασκάρης”.

Σκοπός του συνδέσμου είναι η ιατρική φροντίδα των εκεί συνανθρώπων μας, ανεγείροντας, με τα έσοδα που θα μαζευτούν, νοσοκομειακή μονάδα, με την ονομασία ” Άγιος Σπυρίδωνας”, το κόστος της οποίας θα ανέλθει στις 40 με 50 χιλιάδες ευρώ.

Δ.   Μέσω του Ιεραποστολικού Συλλόγου “Φίλοι της  Ιεραποστολής στην Ινδονησία – Ο Άγιος  Δημήτριος”

Με κατάθεση ποσού στο λογαριασμό

Eurobank / 0026-0469-64-0100058162.

Ο λογαριασμός εκδόθηκε στο όνομα του υπεύθυνου της Ομάδας π. Δημητρίου Αθανασίου. Τα χρήματα παραλαμβάνει ο π. Χρυσόστομος Μανάλου.

Ο π. Χρυσόστομος ανέλαβε το ιεραποστολικό έργο στην πατρίδα του, το Μεντάν της Σουμάτρας (Βορειοδυτική Ινδονησία). Πριν ασπασθεί την Ορθοδοξία, ήταν Προτεστάντης πάστορας.  Γνώρισε με την σύζυγό του την Ορθοδοξία, όταν σπούδαζαν σε Προτεσταντική Θεολογική σχολή, δια μέσου του πρώτου Ορθόδοξου Ιεραπόστολου π. Δανιήλ Bambang. Βαπτίστηκαν Ορθόδοξοι και στην συνέχεια έκαναν μεταπτυχιακές σπουδές και οι δύο στην Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ., στη Θεσσαλονίκη.

Ο π. Χρυσόστομος χειροτονήθηκε ιερέας το 1994 (από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Άρτης Ιγνάτιο Δ΄) και το 1995 επέστρεψε στην Ινδονησία για να εργαστεί εκεί ιεραποστολικά στην πατρίδα του.

Οργάνωσε μια σύγχρονη Ορθόδοξη Ιεραποστολή, που περιλαμβάνει:

Α. Πέντε ορθόδοξες Κοινότητες-ενορίες.

Β. Οικοτροφείο ,όπου φιλοξενούνται δωρεάν 21 ορφανά παιδιά.

Γ. Τρία Νηπιαγωγεία, τρία δημοτικά ,δύο Γυμνάσια και ένα Λύκειο.

Δ. Την Θεολογική Σχολή του Αποστόλου Παύλου, όπου φοιτούν δωρεάν 140 φοιτητές.

Ε. Την Ακαδημία ηλεκτρονικών υπολογιστών, όπου φοιτούν 110 φοιτητές.

Στ. Σχολεία, κλινική και ενορίες στο νησί Νιας, που χτυπήθηκε από τον εγκέλαδο τον Μάρτιο του 2005 και το τσουνάμι τον Δεκέμβριο του 2004.

Ζ. Τον Ραδιοφωνικό σταθμό «Η Φωνή της Ορθοδοξίας».

Ένα από τα τελευταία έργα του Ιεραποστολικού προγράμματος είναι η δημιουργία και η λειτουργία Ορθόδοξης Μονής.

———————————————————————————————-

ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ

http://www.paradisekids4africa.org.au/new/images/flash/videokenya.swf  (Βίντεο για Κένυα)

http://www.paradisekids4africa.org.au/new/images/flash/videosierra.swf (Βίντεο για Σιέρρα Λεόνε)

http://www.ierapostoli.gr/vivliothiki.php (Βίντεο για Τανζανία)

http://www.xfd.gr/category/media/video (Βίντεο για Κογκό)

—————————————————————————————————————————

ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΩΝ ΚΛΙΜΑΚΙΩΝ

Όσοι επιθυμούν να συνδράμουν οικονομικά στα έργα του Ιεραποστολής στην Ινδονησία μπορούν

A. Δια μέσου των φίλων της Ιεραποστολής ,με κατάθεση ποσου στον λογαριασμό  Eurobank / 0026-0469-64-0100058162.

Β. Με την αγορά αντιτύπων από τον αφιερωματικό τόμο στην Θεοτόκο, με τον τίτλο
Η ΥΠΕΡΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ.
Ορισμένος αριθμός αντιτύπων σε ειδική τιμή (25 ευρώ το αντίτυπο) διατίθενται  από τους Φίλους της Ιεραποστολής στην Ινδονησία .
π.Δημήτριος Αθανασίου .
-Παπαβασιλείου-Λουριώτη –5,