Αρχική » Επαναληπτικές ασκήσεις » Αρχαία ελληνική γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου: Επαναληπτικές ασκήσεις

Ώρα Ελλάδας

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Αρχαία ελληνική γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου: Επαναληπτικές ασκήσεις

Πατώντας πάνω στους συνδέσμους έχετε πρόσβαση σε ασκήσεις για:

1. την ευκτική ενεργητικής φωνής,
  2. την ευκτική μέσης φωνής,
  3. την προστακτικής ενεργητικής φωνής,
  4. την προστακτική μέσης φωνής,
  5. τα ομαλά παραθετικά επιθέτων β΄ κλίσης,
  6. τα ομαλά παραθετικά επιθέτων γ΄ κλίσης,
  7. τα ανώμαλα παραθετικά επιθέτων και
  8. τα παραθετικά επιρρημάτων.

Πριν κάνετε τις ασκήσεις, ή την ώρα που τις κάνετε, καλό είναι να έχετε κοιτάξει τις σημειώσεις που έχουν δοθεί.

Για τη σωστή ολοκλήρωση των ασκήσεων και την κατανόηση των πιθανών ελλείψεων που έχετε, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε τα εξής εγχειρίδια:

(α) Αμφ. Παπαθωμάς, Μ. Γαλάνη-Δράκου, Βασ. Καμπουρέλη & Ευ. Λουτριανάκη, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Β΄ Γυμνασίου.

1. Ευκτική ενεστώτα, μέλλοντα και αορίστου ενεργητικής φωνής, σελίδες 56 – 57 (ή κάντε κλικ εδώ)
  2. Ευκτική ενεστώτα του ρ. εἰμί και παρακειμένου των βαρύτονων ρημάτων ε.φ., σελίδα 64 (ή κάντε κλικ εδώ)
  3. Ευκτική μέσης φωνής βαρύτονων ρημάτων, σελίδες 116 – 117 (ή κάντε κλικ εδώ)
  4. Προστακτική ενεστώτα και αορίστου ενεργητικής φωνής, σελίδα 88 (ή κάντε κλικ εδώ)
  5. Προστακτική ενεστώτα ρ. εἰμί και παρακειμένου των βαρύτονων ρημάτων ε.φ., σελίδα 95 (ή κάντε κλικ εδώ)
  6. Προστακτική βαρύτονων ρημάτων μέσης φωνής, σελίδα 125 (ή κάντε κλικ εδώ)

(β) Ν. Μπεζαντάκος, Ευ. Ασπυρακάκη, Μ. Γαλάνη-Δράκου & Β. Χαραλάμπους, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Γ΄ Γυμνασίου.

• Παραθετικά επιθέτων και επιρρημάτων, σελίδες 18 – 20 (ή κάντε κλικ εδώ)

Μιχ. Χ. Οικονόμου, Γραμματική της αρχαίας ελληνικής.

• Για τα επίθετα και τα παραθετικά επιθέτων και επιρρημάτων διαβάστε τα:
  1. Δευτερόκλιτα επίθετα, σελίδες 95 – 97
  2. Τριτόκλιτα επίθετα, τρικατάληκτα σε -ῠς, -ειᾰ, -ῠ, σελίδες 101 – 102
  3. Τριτόκλιτα επίθετα, δικατάληκτα σε -ων, -ων, -ον, σελίδες 107 – 109
  4. Τριτόκλιτα επίθετα, δικατάληκτα σε – ης, -ης, -ες, σελίδες 109 – 112
  5. Κανονικός σχηματισμός μονολεκτικών παραθετικών, σελίδα 120
  6. Τα παραθετικά σε -ότερος, -ότατος και -ώτερος, -ώτατος, σελίδα 121
  7. Αναλογικός σχηματισμός παραθετικών (για τα επίθετα σε -ων, -ων, -ον), σελίδα 121
  8. Ανώμαλα παραθετικά (μόνο όσα αναφέρονται στον πίνακα του σχολικού εγχειριδίου), σελίδες 123 – 125
  9. Παραθετικά επιρρημάτων, σελίδες 126 – 127
  • Για την ευκτική και την προστακτική ενεργητικής και μέσης φωνής διαβάστε τα:
  1. εἰμί, σελίδες 162 – 163
  2. λύω και λύομαι, σελίδες 164 – 171
  3. Παρακείμενος και υπερσυντέλικος της μέσης φωνής αφωνόληκτων ρημάτων, σελίδες 186 – 187

CC BY-NC-SA 4.0 Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.