Αρχική » 2015 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2015

Νεοελληνική γλώσσα Πανελλαδικών εξετάσεων 2015 για ΕΠΑ.Λ. Ομάδα Α΄

Στο τεύχος 131 του περιοδικού Φιλολογική, για πρώτη φορά από τότε που οι μαθητές/τριες των Επαγγελματικών Λυκείων εξετάζονται με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων της Ομάδας Α΄ (όσοι δηλαδή επιλέγουν να εξεταστούν σε τέσσερα μαθήματα, δύο γενικής παιδείας –Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά- και δύο ειδικότητας), έγινε μια προσπάθεια από την κα Χριστίνα Βέκιου, επίτημη σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, να αξιολογηθούν τα κείμενα και τα ζητούμενα στα οποία εξετάστηκαν οι υποψήφιοι/ες στις φετινές εξετάσεις (2015) στο μάθημα της Νεοελληνική Γλώσσας τόσο των Ημερησίων όσο και των Εσπερινών Λυκείων. Η ενέργεια αυτή είναι αξιέπαινη, επειδή προσπαθεί να αναιρέσει μια αδικία σε βάρος των μαθητών/τριων των ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι/ες αντιμετωπίζονται ως δεύτερης κατηγορίας με αποτέλεσμα να μη γίνεται συζήτηση, σχολιασμός ή κριτική των θεμάτων στα οποία εξετάζονται ισότιμα με εκείνη που γίνεται για τους/τις υποψηφίους/ες των ΓΕΛ. (περισσότερα…)