Αρχική » 2015

Αρχείο έτους 2015

Ώρα Ελλάδας

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Νεοελληνική γλώσσα Πανελλαδικών εξετάσεων 2015 για ΕΠΑ.Λ. Ομάδα Α΄

Στο τεύχος 131 του περιοδικού Φιλολογική, για πρώτη φορά από τότε που οι μαθητές/τριες των Επαγγελματικών Λυκείων εξετάζονται με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων της Ομάδας Α΄ (όσοι δηλαδή επιλέγουν να εξεταστούν σε τέσσερα μαθήματα, δύο γενικής παιδείας –Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά- και δύο ειδικότητας), έγινε μια προσπάθεια από την κα Χριστίνα Βέκιου, επίτημη σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, να αξιολογηθούν τα κείμενα και τα ζητούμενα στα οποία εξετάστηκαν οι υποψήφιοι/ες στις φετινές εξετάσεις (2015) στο μάθημα της Νεοελληνική Γλώσσας τόσο των Ημερησίων όσο και των Εσπερινών Λυκείων. Η ενέργεια αυτή είναι αξιέπαινη, επειδή προσπαθεί να αναιρέσει μια αδικία σε βάρος των μαθητών/τριων των ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι/ες αντιμετωπίζονται ως δεύτερης κατηγορίας με αποτέλεσμα να μη γίνεται συζήτηση, σχολιασμός ή κριτική των θεμάτων στα οποία εξετάζονται ισότιμα με εκείνη που γίνεται για τους/τις υποψηφίους/ες των ΓΕΛ. (περισσότερα…)