Εργαστήριο 7ο: ” Αποτίμηση του προγράμματος και προγραμματισμός θεατρικής παράστασης με θέμα την ανακύκλωση””
Κεντρικός στόχος αυτού του εργαστηρίου είναι να πραγματοποιηθεί μια ανασκόπηση και αποτίμηση της εκπαιδευτικής διαδρομής αλλά και ο προγραμματισμός της τελικής θεατρικής παράσταση με θέμα την ανακύκλωση!
Αρχικά τα νήπια με την βοήθεια της νηπιαγωγού συμπληρώσανε ατομικά το φύλλο αυτοαξιολόγησης του προγράμματος!
Επιπλέον συζητήσαν και θα αποφασίσουν ποιο είναι το καταλληλότερο υλικό για να βάλει ο καθένας/καθεμιά ξεχωριστά στον ατομικό του φάκελο. Αποφάσισαν και έβαλαν επιπλέον και κάποιες φωτογραφίες των δραστηριοτήτων που θεωρήσαν ότι είχε τη μεγαλύτερη συμβολή στην ομαδική τους εργασία αιτιολογώντας για ποιο λόγο τις επέλεξαν αλλά και την συμβολή του σε αυτή.
Ακόμα ότι ανακυκλώσιμα υλικά είχαν μείνει στο σχολείο και δεν τα χρειάζονταν αποφάσισαν και τα έριξαν στο κάδο ανακύκλωσης που βρισκόταν έξω από το σχολείο.
Επιπλέον αποφάσισαν καθώς ασχολήθηκαν με το θέμα της ανακύκλωσης και στον δεύτερο και στον τέταρτο θεματικό άξονα των εργαστηρίων δεξιοτήτων με το θέμα της ανακύκλωσης να οργανώσουν και να παρουσιάσουν στην γιορτή λήξης του Νηπιαγωγείου μια θεατρική παράσταση με το θέμα ” Ανακύκλωση τώρα”.
Έτσι η νηπιαγωγός τους τροποποίησε ένα θεατρικό που είχε στην κατοχή της και τα νήπια διαμοίρασαν τους ρόλους. Έπειτα βοήθησαν όλα στα σκηνικά αλλά και στην κατασκευή των κουστουμιών από ανακυκλώσιμα κυρίως υλικά. Επιπλέον μαζί με την νηπιαγωγό έψαξαν στο διαδίκτυο στην γωνιά του υπολογιστή τραγούδια για να επενδύσουν την θεατρικής παράστασης και αποφάσισαν με ποιες χορευτικές κινήσεις θα τα συνοδεύσουν. Και φυσικά έκαναν πάρα πολλές πρόβες!
.