Το σχολείο μας

To Νηπιαγωγείο μας βρίσκεται στο χωριό Σάλακος, σε απόσταση 40 χμ από την πόλη της Ρόδου, στη δυτική πλευρά του νησιού. Είναι ένα όμορφο, γραφικό και καταπράσινο χωριό χτισμένο στους πρόποδες του βουνού Προφήτης Ηλίας και έχει 350 περίπου κατοίκους. Το χωριό ανήκει στο Δήμο Καμείρου και συνορεύει με τα χωριά Καλαβάρδα, Διμυλιά, Απόλλωνα και Έμπωνα .
Το Νηπιαγωγείο λειτουργεί από το 1971 σε μία αίθουσα 49 τ.μ. και συστεγάζεται με το Δημοτικό  σχολείο Σαλάκου. Στο Δημοτικό υπάρχει και μια αίθουσα για πολλαπλές χρήσεις και την χρησιμοποιούμε και εμείς για τις εορταστικές μας εκδηλώσεις. Στην αυλή του σχολείου υπάρχει ένας μεγάλος κήπος, με τριανταφυλλιές, λεμονιές, πορτοκαλιές,  μανταρινιές, ροδιές και καρυδιές που οι μαθητές μας χαίρονται να γεύονται τους καρπούς του.
Βρείτε μας στον χάρτη