Μια σκέψη για το “Παρουσίαση βακτηριδίων στο 1ο Επαλ Δράμας στα παιδιά της Γ. Μάθημα χημεία. Δείγμα νερου από σφουγγάρι πιάτων 2 ημερων

• Η καινοτόμα ηλεκτρονική διάταξη με λέιζερ

Στο πλαίσιο άλλου έργου, οι μαθητές και μαθήτριες της ομάδας, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους κ. Συμεών Σαχινίδη (τέως ερευνητή της Πολυτεχνι¬κής Σχολής Ξάνθης στις πυρηνικές τεχνολογίες) και αξιοποιώντας την πτυχιακή του εργασία στην ραδιοβιολογία (τομέας ακτινοβολιών), θα συμμετάσχουν στη δημιουργία μίας και¬νοτόμας ηλεκτρονικής διάταξης με λέιζερ συ-γκεκριμένης συχνότητας που θα μπορεί να ενερ¬γοποιεί τα βακτήρια, να τα μεγεθύνει και να τα προβάλλει, ώστε να παρατηρούνται χωρίς τη χρήση μικροσκοπί¬ων. Με τη διάταξη αυτή θα ενεργοποιούνται τα βακτήρια που υπάρ¬χουν σε ένα σφουγγάρι που χρησιμοποιήθηκε τουλάχιστον οκτώ ώρες μετά το πλύσιμο των πιάτων. Το δείγμα θα βρίσκεται σε παλλόμενο ηλεκτρομαγνητικό πε¬δίο, που σκοπό έχει να τα προκαλεί κίνηση στα βακτήρια.