Ισοδύναμα κλάσματα

View this document on Scribd

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 26 Δεκεμβρίου 2017 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Τι είναι η θερμότητα

Το παρακάτω βίντεο θα σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε και να κατανοήσετε τις έννοιες θερμική ενέργεια, θερμότητα, θερμοκρασία.

Σεμινάριο moodle

Τη φετινή σχολική χρονιά αποφάσισα να ασχοληθώ με το moodle. Ένας βασικός λόγος για την ενασχόλησή μου αυτή είναι πως το moodle μπορεί να βοηθήσει την εκπαιδευτική κοινότητα στη δημιουργία ψηφιακού μαθησιακού υλικού που σαν σκοπό θα έχει την αύξηση της συμμετοχής των εκπαιδευομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Αναμφίβολα το moodle αποτελεί μια αξιόπιστη πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης και γι αυτό οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων θα πρέπει να εξοικειωθούν με τη χρήση της.

Εξάλλου η εισαγωγή των ΤΠΕ στην εκπαίδευση αποτελεί βασικό ζητούμενο και κρίνεται απαραίτητη η ενσωμάτωσή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία. (περισσότερα…)

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 23 Δεκεμβρίου 2017 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Ισοδύναμα κλάσματα

Εισαγωγή στα κλάσματα

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά ,Μαθηματικά-Κλάσματα 3 Δεκεμβρίου 2017 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Διαδραστικός πίνακας

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 28 Οκτωβρίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Φυσικές Επιστήμες

Θερμότητα

Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο σχετικά την έννοια της θερμότητας.

Πυκνότητα

Τι είναι η πυκνότητα ενός σώματος και πώς τη μετράμε;

Δείτε το στο slideshare.net

Ας …..παίξουμε με το πόσο…. πυκνό είναι ένα σώμα.Κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 27 Οκτωβρίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Κόμικ

Στο πλαίσιο της εισαγωγής των κόμικς στην εκπαιδευτική διαδικασία υλοποιήθηκε ένα project βασισμένο στο βιβλίο της Αγγελικής Βαρελλά «Φιλία σε 4 ρόδες».Το φόντο του κόμικ αποτελείται από ζωγραφιές των παιδιών.

Δείτε το κόμικ αφού πρώτα κάνετε μεγέθυνση.

Δείτε το στο slideshare.net

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 18 Σεπτεμβρίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Ο Κόσμος….μας

Ο Κόσμος και…εμείς.

Μέσα από τη σελίδα αυτή ίσως κατανοήσουμε καλύτερα τον κόσμο μας, τα μεγέθη και ίσως…..χρειαστεί τελικά να επαναπροσδιορίσουμε κάποια πράγματα σχετικά με τον γήινο κόσμο, το σύμπαν και τον εαυτό μας.

Η Γη είναι το σπίτι μας. Η συμπεριφορά μας απέναντι στον πλανήτη που μας φιλοξενεί δείχνει πως αυτό δεν έχει γίνει αντιληπτό.

Τελικά μήπως ο παράδεισος είναι ΄δω.

Στο youtube μπορείτε να δείτε και τα 9(εννιά) βίντεο με ελληνικούς υπότιτλους.

Ο καταστατικός χάρτης της γης.

Μια ματιά στον κόσμο μας …από μέσα. Θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα κάποια φυσικά φαινόμενα.

Μετακίνηση ηπείρων

Το χθες, το σήμερα,…..το αύριο.

]

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 3 Απριλίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

ΙΣΤΟΡΙΑ

Στη σελίδα αυτή θα αναρτάται υλικό σχετικό με μεγάλα ιστορικά γεγονότα από την Αρχαία Ελληνική ιστορία μέχρι και τη νεώτερη.

Παρακολουθήστε μια σειρά από video που αφορούν τη Μάχη του Μαραθώνα.

Η μάχη του Μαραθώνα 1

Η μάχη του Μαραθώνα 2

Η μάχη του Μαραθώνα 3

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 2 Απριλίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Στο blog αυτό θα αναρτάται υλικό σχετικό με μαθήματα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ευελπιστώντας να συνδράμει στην αξιέπαινη προσπάθεια των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.Οι ΤΠΕ έρχονται για να συνδράμουν τον εκπαιδευτικό στο δύσκολο έργο του και να αποτελέσουν ένα βασικό εργαλείο για την επίτευξη των στόχων του και για την προώθηση των δεξιοτήτων τού 21ου αιώνα.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά ,Γεωγραφία ,Εννοιολογικοί χάρτες ,Ιστορία ,Μαθηματικά ,Μαθηματικά ΣΤ΄τάξης ,Μαθηματικά-Κλάσματα ,Φυσική 21 Ιανουαρίου 2011 ΡΙΖΟΣ ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ

Προηγούμενα άρθρα

Μεταστοιχεία