15η συνάντηση (5/3/2014)
Πέμπτη, 6 Μαρτίου 2014, 10:09 πμ
Από: ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ | Κάτω από: Robotics

Η συμμετοχή στην προετοιμασία για τον Παγκόσμιο διαγωνισμό ρομποτικής είναι προαιρετική. Όλοι όμως οι μαθητές του ομίλου έχουν δείξει την διάθεση να ξεκινήσουν την προετοιμασία. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, όπου η κάθε μια ανέλαβε ένα μικρότερο πρόβλημα από την συνολική δοκιμασία. Τα επιμέρους προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε είναι:

1. Κατασκευαστικό – Προγραμματιστικό: Το ρομπότ κινείται πάνω στην πίστα (πάνω στην μαύρη γραμμή ή όχι 😉 Οι διαστάσεις του ρομπότ είναι συγκεκριμένες. Κίνηση σε έλλειψη ή ακολουθώντας τα άκρα της πίστας (κίνηση σε ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο)
  2. Κατασκευαστικό – Προγραμματιστικό: Ρομποτικός βραχίονας για την ανύψωση αντικειμένων από την πίστα και την τοποθέτησή τους σε κινούμενο στόχο.
  3. Κατασκευαστικό – Προγραμματιστικό: αναγνώριση των μπλε και των κόκκινων αντικειμένων για την κατάλληλη επιλογή σε σχέση με την ανύψωση των αντικειμένων.
  4. Προγραμματιστικό – Αλγοριθμικό: Τρόπος συλλογής των αντικειμένων από την πίστα.

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα