8η συνάντηση (8/1/2014)
Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου 2014, 11:28 πμ
Από: ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ | Κάτω από: Robotics

Α, Β τάξη: “Οι ρομποτικοί βραχίονες και εφαρμογές τους”. Εργασία αναζήτησης πληροφοριών στο διαδίκτυο και δημιουργία παρουσίασης.

Οι ρομποτικοί βραχίονες λόγω της πολυπλοκότητας τους αλλά και του πλήθους των εφαρμογών που χρησιμοποιούνται αποτελούν από τα πλέον ενδιαφέροντα θέματα στον τομέα της ρομποτικής τεχνολογίας. Οι μαθητές αναζητούν και παρουσιάζουν διαφορετικές μορφές βραχιόνων καθώς και εφαρμογές που βρίσκουν σε διάφορους τομείς της σύγχρονης ζωής.

Γ τάξη: Παρουσίαση του πακέτου Green City. Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο πακέτο ασκήσεων όπου το ρομπότ προσπαθεί να συλλέξει ενεργειακές μονάδες (πόντους) εκτελώντας εργασίες που έχουν σχέση με την “πράσινη ενέργεια”. Παραδείγματα ασκήσεων είναι η τοποθέτηση πάνελ φωτοβολταϊκού σε οροφή κτηρίου, η ενεργοποίηση μιας ανεμογεννήτριας κ.λ.π. Η ομάδα ασχολήθηκε με την συναρμολόγηση μερικών από τα μέρη που αποτελείται το πακέτο. Μερικές δοκιμές πάνω στην πίστα.

Green City

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα