Αγαπητά Εκτάκια,

την Πέμπτη 9/2/2023 πραγματοποιήθηκε η τελευταία μέρα τηλεκπαίδευσης, καθώς την Παρασκευή το σχολείο μας ήταν κλειστό λόγω της εορτής του Αγίου Χαραλάμπους, πολιούχου των Καλλιάνων. Σας παραθέτω συνολικά όσα είδαμε τις τέσσερις ημέρες τηλεκπαίδευσης, με την ελπίδα να σας δω τη Δευτέρα από κοντά!

Γλώσσα:

Είδαμε διάφορα στοιχεία της ενότητας 7, σε βιβλίο και τετράδιο εργασιών. Στο e-class δείτε το αντίστοιχο υλικό στο υποκεφάλαιο 3 “Τριάντα εννιά καφενεία και ένα κουρείο” και ολοκληρώστε τα παρακάτω:

• Ανάγνωση σελ. 14-15 (βιβλίο)
  • Τις ερωτήσεις 1γ και 1ε, σελ. 16 (βιβλίο), απαντημένες σε ένα πρόχειρο
  • Την ασκ.5, σελ. 17 (βιβλίο), γραμμένη σε ένα πρόχειρο.
    (Μεγαλώστε τις προτάσεις που σας δίνονται, αξιοποιώντας τα συννεφάκια)
  • Την ασκ.1, σελ. 51 (εργασιών), γραμμένη επάνω στο βιβλίο
  • Την ασκ.3, σελ. 53 (εργασιών)
  • Την ασκ.5, σελ. 55 (εργασιών)
    (Σχηματίστε ΜΟΝΟ ΜΙΑ τρελούτσικη πρόταση με τα επίθετα που σας δίνει, όπως στο παράδειγμα. )
  • Την ασκ.6α, 6β και 6γ, σελ. 56-57 (εργασιών)

Μαθηματικά:

Στα Μαθηματικά είδαμε τις δραστηριότητες στις σελ. 53-54 (βιβλίο) και τις  ασκήσεις και τα προβλήματα στις σελ. 15-16 (εργασιών). Σε προηγούμενη ανάρτηση θα βρείτε ένα φυλλάδιο που θέλω να μεταφέρετε και να λύσετε στο τετράδιό σας.

Ιστορία:

Είδαμε το Κεφ. 7 για την Άλωση της Τριπολιτσάς (σελ. 98-99). Σε προηγούμενη ανάρτηση θα βρείτε τις ερωτήσεις του μαθήματος, ενώ έχει ανέβει και υλικό στο e-class.

Γεωγραφία:

Είδαμε στο e-class το υλικό για το κεφ. 4 και έχετε τις ασκήσεις 1, 2 και 3, σελ. 8 (εργασιών)

Φυσική:

Είδαμε τις παρουσιάσεις των ΦΕ1 και Φε2. Θέλω να δείτε ξανά το υλικό και να απαντήσετε στις ασκ. 1, 2 και 3, στη σελ. 56 (πορτοκαλί) και να μελετήσετε το υλικό για το ΦΕ03 (έχει και άσκηση με κονκάρδα).

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!
Η κ. Χριστίνα.

Αγαπητά Εκτάκια,

Σήμερα Τετάρτη 8/2/2023 πραγματοποιήθηκε τηλεκπαίδευση και ήρθα πάλι μέσω Webex στα χιονισμένα σαλέ σας! Είδαμε και κάναμε:

Μαθηματικά:

• Ολοκληρώσαμε τις ασκήσεις στο τετράδιο εργασιών (σελ. 15-16)
  • Θέλω να λύσετε στο τετράδιό σας το παρακάτω φυλλάδιο.

Φυσική:

• Είδαμε τις παρουσιάσεις ΦΕ1 και ΦΕ2, για Αγωγή και Ρεύματα
  • Θέλω να απαντήσετε στις ασκ. 1, 2 και 3, στη σελ. 56 (πορτοκαλί) και να μελετήσετε το υλικό για το ΦΕ03 (έχει και άσκηση με κονκάρδα)

Η κ. Χριστίνα

Αγαπητά Εκτάκια,

Σήμερα Τρίτη 7/2/2023 πραγματοποιήθηκε τηλεκπαίδευση μέσω Webex, παρόλο που πυκνή χιονόπτωση σας κάλυψε και γίνατε οι Κορινθιακές Άλπεις!

Γλώσσα:

• Τη θεωρία για τις απλές και επαυξημένες προτάσεις στη σελ. 17 (βιβλίο) και την ασκ. 6α στη σελ. 56 (εργασιών)
  • Να δείτε τις ασκήσεις 6β και 6γ στη σελ. 56 (εργασιών) και να απαντήσετε σε ένα πρόχειρο τις ερωτήσεις 1γ και 1ε, στη σελ. 16 (βιβλίο). (Το τετράδιο σας είναι στο σχολείο… μην το ψάχνετε!)

Μαθηματικά:

• Είδαμε μαζί τις ασκήσεις 1, 2 και  το πρόβλημα 1 στη σελ. 15 (τετράδιο εργασιών)
  • Να δείτε τα προβλήματα 2 και 3 και τη δραστηριότητα με προεκτάσεις, σελ. 15-16 (τετράδιο εργασιών)

Ιστορία:

• Είδαμε το κεφάλαιο 7 “Η Άλωση της Τριπολιτσάς“, σελ. 98-99, για να το συνδέσουμε με τις μάχες της Πελοποννήσου! Δείτε παρακάτω τις ερωτήσεις του κεφαλαίου:

οθόνης 2023 02 07 114713

Αγαπητά Εκτάκια,

Σήμερα Δεύτερα 6/2/2023 πραγματοποιήθηκε τηλεκπαίδευση μέσω Webex, λόγω της Barbara!
Είδαμε και είπαμε τα εξής:

Γλώσσα:

• Ανάγνωση το κείμενο “Τριάντα εννιά καφενεία και ένα κουρείο”, σελ. 14-15 (βιβλίο)
  • Να δείτε τις ασκήσεις 1, 3 και 5 στις σελίδες 51, 53 και 55 (τετράδιο εργασιών)

Μαθηματικά:

• Είδαμε μαζί τις δραστηριότητες στο κεφ. 23, σελ 53-54 (βιβλίο)
  • Να δείτε τις ασκήσεις 1 και 2, σελ. 15 (τετράδιο εργασιών)

Γεωγραφία:

• Είδαμε μαζί τις παρουσιάσεις του e-class για το κεφάλαιο 4, σελ. 21-22 (βιβλίο)
  • Να δείτε ξανά το υλικό στο e-class και να λύσετε τις ασκήσεις 1, 2 και 3, σελ. 8 (εργασιών)

Αγαπημένα μου Δευτεράκια,
αρκετά ιδιαίτερη η προηγούμενη εβδομάδα όμως καταφέραμε να κάνουμε μερικά βήματα μπροστά. Πιο συγκεκριμένα:

Στη Γλώσσα ολοκληρώσαμε την ενότητα 11 και πήρατε στα χέρια σας τα λεξικά τσέπης. Ελπίζω να τα χαρείτε! Στο Ανθολόγιο διαβάσαμε τα Ελληνάκια και μιλήσαμε γενικότερα για την Ελληνική Επανάσταση.

Στα Μαθηματικά προχωρήσαμε στην πρόσθεση με κρατούμενο και γίναμε δικαστές! Η διαδικασία είναι απλή και νομίζω την καταλάβατε αμέσως! Μπράβο σας!

Στο e-class θα βρείτε την ολοκληρωμένη ενότητα 11 της Γλώσσας καθώς και νέα ενότητα στα Μαθηματικά, για την πρόσθεση με κρατούμενο. Υπενθυμίζω ότι η εξάσκηση στην προπαίδεια πρέπει να συνεχιστεί σε καθημερινή βάση, αλλιώς σύντομα θα ξεχαστεί. Αρκούν δύο-τρεις προπαίδειες καλή επανάληψη κάθε μέρα. Στο e-class μπορείτε να δουλεύετε ξανά και ξανά, τόσο το υλικό ανά προπαίδεια, όσο και τις ομαδοποιημένες επαναλήψεις αλλά και το συνολικό επαναληπτικό υλικό.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

• Από τη Δευτέρα 28/3 ξεκινά το ολοήμερο πρόγραμμα
  • Από τη Δευτέρα 28/3 έχουμε νέο πρόγραμμα μαθημάτων με μικρές αλλαγές (θα σας το δώσω και έντυπο)
  • Αυτήν την εβδομάδα θα πραγματοποιηθούν 3 self-tests (27/3, 28/3 και 31/3)