«Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο»

Ιαν 20184

Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση περιέχεται στην Ιστορία της Γ΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα στον Μικρασιατικό πόλεμο (1919-1922), στην ενότητα «Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο». Μελετούμε  τα πολιτικά λάθη κυβέρνησης- βασιλιά που ώθησαν τους στρατιωτικούς σε επαναστατικό κίνημα και την εντολή της επαναστατικής κυβέρνησης να περάσουν από έκτακτο στρατοδικείο όσοι κρίθηκαν υπεύθυνοι για την καταστροφή.Η εργασία αυτή αξιοποιεί τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στη διδασκαλία της και στην πολυτροπική προσέγγιση της  γνώσης,  καθώς οι μαθητές μας  οδηγούνται στην κριτική αναζήτηση και τον χειρισμό  πληροφοριών με στόχο τη  διευκόλυνση της πρόσβασης στο υλικό μάθησης με οπτικοακουστικό υλικό, ppt και διαδραστικούς  χάρτες.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο»

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.