Recette “Scarcelle”

Ξεφυλλίστε το συνεργατικό, ψηφιακό βιβλιαράκι μιας ιταλικής συνταγής στο πλαίσιο υλοποίησης του Έργου eTwinning “Ensemble sous les étoiles de l’Europe”.  Πρόκειται για το γλυκό “Scarcelle”, παραδοσιακό πασχαλιάτικο γλυκό της περιοχής Απουλίας.

Αρχικά, σε έναν ψηφιακό τοίχο padlet, οι Ιταλοί μαθητές φωτογράφισαν τα διάφορα στάδια εκτέλεσης της συνταγής και έγραψαν τις λεζάντες στα ιταλικά. Στη συνέχεια, οι Γάλλοι μαθητές μετέφρασαν τις λεζάντες στα γαλλικά και έκαναν την αντιστοίχιση εικόνας και λεζάντας. Τέλος, δημιουργήσαμε ένα e-book, όπου οι Έλληνες μαθητές έκαναν τις ηχογραφήσεις!

Bravo à tous!!!

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: eTwinning, Nourriture (Τροφή), Projets, Prononciation (Προφορά), Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών). Ετικέτες: , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.