Ensemble sous les étoiles de l’Europe

Το Έργο μας με τίτλο Ensemble sous les étoiles de lEurope (Μαζί κάτω από τ’αστέρια της Ευρώπης), επέτρεψε σε Έλληνες, Γάλλους και Ιταλούς μαθητές ν’ανοιχτούν στην πολιτισμική και γλωσσική πολυμορφία, ανακαλύπτοντας τα κοινά σημεία, αλλά και τις διαφορές τους.

Στο πλαίσιο του Έργου υλοποιήθηκαν αρκετές δραστηριότητες που προώθησαν τη συστηματική επικοινωνία των τάξεων, τη συνεργατικότητα και την αλληλεπίδραση. Η γλώσσα επικοινωνίας μας ήταν η γαλλική, αν και κάποιες δραστηριότητες υλοποιήθηκαν στην ελληνική και ιταλική γλώσσα.

Ύστερα από μια πρώτη φάση γνωριμίας των τριών τάξεων, οι μαθητές ανακάλυψαν με τη μορφή «αινιγμάτων» τις χώρες των συνεργατών τους και τα κύρια έθιμά τους. Όλα αυτά παρουσιάστηκαν μέσα από ποικίλες δημιουργίες, όπως, ψηφιακοί τοίχοι, λογότυπο, δωμάτια απόδρασης, ψηφιακό βιβλίο…

Ακολουθούν μερικά δείγματα της δουλειάς μας:

Παρουσίαση του σχολείου μας

Ψηφιακό, συνεργατικό βιβλιαράκι μιας ιταλικής συνταγής

*Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του Σχολείου μας κ. Γ. Μπαρούτα για την πολύτιμη βοήθειά του, καθώς και τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής κ. Θ. Πρωτοψάλτου για τη συνεργασία!

Κατηγορίες: eTwinning, Projets. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.