Poisson d’avril! / Πρωταπριλιά στη Γαλλία!

Την 1η Απριλίου στη Γαλλία συνηθίζουν να κρεμούν, όσο πιο διακριτικά γίνεται, στις πλάτες των φίλων τους μικρά χάρτινα ψάρια και να φωνάζουν «Πρωταπριλιάτικο ψάρι!» (“Poisson d’avril!”), μόλις οι φίλοι τους το αντιληφθούν.

Πληροφορίες για την προέλευση του εθίμου θα βρείτε στο βίντεο που ακολουθεί και … τον νου σας στην πλάτη σας!

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Διαβατού-Μέσης “ετοιμάζονται” για την πρωταπριλιά:

Πρωταπριλιά … εξ αποστάσεως από το 1ο Δ.Σ. Μελίκης!

Θα βρείτε μία πολύ αστεία παραλλαγή, εδώ.

Κατασκευή τρισδιάστατου ψαριού 1

Κατασκευή τρισδιάστατου ψαριού 2

Για εκτύπωση

Λήψη αρχείου

*Για την ανάρτηση φωτογραφικού και ηχητικού υλικού των μαθητών /τριών μου στον συγκεκριμένο ιστότοπο έχει χορηγηθεί έγγραφη γονική συναίνεση. Παρακαλώ, μην κοινοποιείτε σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης (facebook, instagram κ.λπ.) άρθρα που περιλαμβάνουν φωτογραφίες / ηχητικά αρχεία των μαθητών/τριών μου.

Κατηγορίες: e-class, Fêtes (Γιορτές), Travaux des élèves (Εργασίες μαθητών), Ευέλικτη Ζώνη - Εργαστήρια Δεξιοτήτων - Ολοήμερο. Ετικέτες: , , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.