Εξεταστέα – Διδακτέα ύλη Γ΄ τάξης ΓΕΛ

Συγγραφέας: Παντελής Τσερέμογλου στις 18 Ιουνίου 2015

Ανακοινώθηκε η εξεταστέα – διδακτέα ύλη στα μαθήματα γενικής παιδείας και προσανατολισμού της Γ΄ τάξης των ΓΕΛ για το σχολικό έτος 2015-2016.

Στη Βιολογία γενικής παιδείας, που έγινε δίωρο μάθημα, προστίθενται στην ύλη:

• Προβλήματα στη δράση του ανοσοβιολογικού συστήματος (υπήρχε στην ύλη παλαιότερα)
  • Ουσίες που προκαλούν εθισμό, και
  • Μεγάλο τμήμα από το κεφάλαιο της εξέλιξης (θα διδαχθεί για πρώτη φορά)

Στη Φυσική της ομάδας προσανατολισμού θετικών σπουδών αφαιρούνται από την ύλη:

• Οι ηλεκτρικές ταλαντώσεις, ελεύθερες και εξαναγκασμένες και οι εφαρμογές τους
  • Η παραγωγή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων
  • Το φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας
  • Η ανάκλαση και διάθλαση του φωτός, και
  • Η ολική ανάκλαση

Προστίθεται στην ύλη το κεφάλαιο 3 “Ρευστά σε κίνηση”.

Δίνεται η οδηγία, σωστά κατά την άποψη μου (στην πράξη εφαρμοζόταν ήδη από πολλούς διδάσκοντες), να προηγηθεί η διδασκαλία των κρούσεων της διδασκαλίας των ταλαντώσεων, και η διδασκαλία του φαινομένου Doppler να γίνει αμέσως μετά τα στάσιμα κύματα.

Στη Χημεία της ομάδας προσανατολισμού θετικών σπουδών (τρίωρο μάθημα) γίνονται μεγάλες αλλαγές στην ύλη και προστίθενται όλα τα τμήματα ύλης που ήταν αναγκαία λόγω του ότι οι μαθητές στη Β΄ ΓΕΛ δεν διδάχθηκαν το μάθημα της χημείας κατεύθυνσης.

Στη Βιολογία της ομάδας προσανατολισμού θετικών σπουδών δεν έγινε καμιά αλλαγή.

Εξεταστέα-Διδακτέα ύλη Γ΄ ΓΕΛ σχολικού έτους 2015-2016

Κατηγορία Αναλυτικά και Ωρολόγια Προγράμματα - Διδακτέα ύλη, Γενικό Λύκειο | Με ετικέτα: , , , | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Επιστημονικά Πεδία και Συντελεστές Βαρύτητας

Συγγραφέας: Παντελής Τσερέμογλου στις 2 Ιουνίου 2015

Δημοσιεύτηκε η υπουργική απόφαση για την κατανομή των Σχολών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στα Επιστημονικά Πεδία που μπορούν να επιλέξουν οι υποψήφιοι, καθώς και οι συντελεστές βαρύτητας για τα δύο μαθήματα αυξημένης βαρύτητας κάθε επιστημονικού πεδίου. Ο συντελεστής για το πρώτο μάθημα είναι 1,3 και για το δεύτερο 0,7. Διαφοροποίηση υπάρχει μόνο για του μαθητές της κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών και σπουδών πληροφορικής και οικονομίας, οι οποίοι αν θέλουν να έχουν πρόσβαση στις σχολές υγείας έχουν συντελεστή βαρύτητας για το πρώτο μάθημα που είναι η Βιολογία Γενικής Παιδείας 0,9 και για το δεύτερο μάθημα που είναι η Νεοελληνική Γλώσα 0,4.

Υ.Α. Φ.253/85476/Α5/29-5-2015 (ΦΕΚ 995/τ.Β΄/29-5-2015)

Κατηγορία Γενικό Λύκειο, Εξεταστέα ύλη Πανελλαδικών Εξετάσεων, Επαγγελματικό Λύκειο | Με ετικέτα: , , , , | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Προγράμματα σπουδών Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας Γ΄ Λυκείου

Συγγραφέας: Παντελής Τσερέμογλου στις 26 Μαΐου 2015

Δημοσιεύτηκαν οι Υπουργικές αποφάσεις για το πρόγραμμα σπουδών στη Φυσική και Χημεία Προσανατολισμού  καθώς και στη Βιολογία Γενικής Παιδείας και Προσανατολισμού της Γ΄τάξης Λυκείου για το σχολ. έτος 2015-16.

Υ.Α. 82437/Δ2/25-5-2015 (ΦΕΚ 941/τ.Β΄/25-5-2015) Πρόγραμμα σπουδών Φυσικής και Βιολογίας

Υ.Α. 10583/Γ2/3-2-2003 (ΦΕΚ 150/τ.Β΄/ 2003) Φυσική Προσανατολισμού Γ΄

Υ.Α. 1096/Γ2/5-3-1999 (ΦΕΚ 366/τ.Β΄/1999) Βιολογία Γενικής Παιδείας & Προσανατολισμού Γ΄

Υ.Α. 82440/Δ2/25-5-2015 (ΦΕΚ 940/τ. Β΄/25-5-2015) Χημεία Προσανατολισμού Γ΄

Κατηγορία Αναλυτικά και Ωρολόγια Προγράμματα - Διδακτέα ύλη, Γενικό Λύκειο | Με ετικέτα: , , , , | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Αξιολόγηση των μαθητών Α΄ και Β’ ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (και Γ΄ Εσπερινών)

Συγγραφέας: Παντελής Τσερέμογλου στις 26 Μαΐου 2015

Δημοσιεύτηκαν οι υπουργικές αποφάσεις για την αξιολόγηση των μαθητών στην Α΄ και Β΄ ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και στη Γ΄ Εσπερινών. Στα μαθήματα Φυσική, Χημεία σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Βιολογία και Γεωλογία-Διαχείριση Φυσικών Πόρων σε ΓΕΛ δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με αυτά που ίσχυαν για τα τέσσερα θέματα που τίθενται στις προαγωγικές εξετάσεις και την βαθμολογική τους αποτίμηση.

Υ.Α. 77451/Δ2/15-5-2015 (ΦΕΚ 862/τ.Β΄/15-5-2015) για ΓΕΛ

Υ.Α. Φ4/77460/Δ4/15-5-2015 (ΦΕΚ 863/τ.Β΄/15-5-2015) για ΕΠΑΛ

Κατηγορία Αξιολόγηση μαθητών - Σχολικές εξετάσεις, Γενικό Λύκειο, Επαγγελματικό Λύκειο | Με ετικέτα: | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Πρόγραμμα σπουδών Φυσικής Γενικού Λυκείου