Books presentations

Αφού διάβασαν τα βιβλία και συζήτησαν για την ιστορία και τους ήρωες, οι μαθητές και από τις δύο χώρες συμπλήρωσαν ένα online ερωτηματολόγιο και ετοίμασαν τις βιβλιοπαρουσιάσεις τους.

Στη συνέχεια, στην δεύτερη τηλεδιάσκεψη μας, την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου, οι μαθητές από την Ελλάδα παρουσίασαν το βιβλίο ««Το ταξίδι του Φερεϋντούν», του συγγραφέα Γρηγόρη Χαλιακόπουλου, ενώ τα παιδιά από την Ιταλία το βιβλίο «Storia di Ismael che ha attraversato il mare» του συγγραφέα Francesco D’Adamo. Κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων, οι μαθητές κρατούσαν σημειώσεις αναζητώντας τις ομοιότητες και τις διαφορές ανάμεσα στα δύο βιβλία. Με ενδιαφέρον παρατήρησαν το τρόπο με τον οποίο ένας Έλληνας κι ένας Ιταλός συγγραφέας προσέγγισαν το προσφυγικό ζήτημα μέσα από τις ιστορίες των ηρώων τους. Μετά την τηλεδιάσκεψη, οι μαθητές σημείωσαν στο padlet τις ομοιότητες και τις διαφορές που βρήκαν.