Το ιστολόγιο της τάξης μας!!!

1

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 18-05-2020

Καλωσήρθατε στο ιστολόγιο της τάξης μας!!!

Από εδώ θα μπορούμε να επικοινωνούμε. Θα διαβάζετε τα νέα της τάξης και του σχολείου μας. Ανακοινώσεις, βίντεο, μαθήματα και προγράμματα που κάνουμε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!

Οι ήρωες της Επανάστασης του 1821

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 18-03-2024

Η γιορτή μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 22-10-2023

Χελιδονίσματα 21 Μαρτίου 2023

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 22-03-2023

Στις 21 Μαρτίου έχουμε την Εαρινή Ισημερία.  Με τις χελιδόνες στα χέρια οι μαθητές μας υποδέχτηκαν την Άνοιξη τραγουδώντας τα χελιδονίσματα στο δρόμο προς το εκκλησάκι του Αγίου Ανδρέα και στη συνέχεια στην όμορφη Πλατεία Καλλιγά. Και του χρόνου!

Χελιδόνισμα Θράκης

Ήρθε ήρθε η Χελιδόνα

ήρθε κι άλλη Μελιδόνα

κάθισε και λάλησε

και γλυκά κελάηδησε.

Μάρτη Μάρτη μου καλέ

και Φλεβάρη φοβερέ

κι αν χιονίσεις κι αν φλεβίσεις

πάλι Άνοιξη θ’ ανθίσεις.

Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο Διομήδους

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 09-03-2023

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, εμείς, η Τρίτη Τάξη του 21ου  επισκεφτήκαμε τον Βοτανικό Κήπο Διομήδους. Απολαύσαμε την πανέμορφη τοποθεσία με τους φροντισμένους κήπους,  τα ψηλά δέντρα, τα ευωδιαστά βότανα και τους ανθώνες , τη μικρή λίμνη με τα πολύχρωμα ψαράκια και , τέλος, διασκεδάσαμε στον διαμορφωμένο χώρο με τα παιχνίδια αναψυχής.  Ευχαριστηθήκαμε πολύ από την επίσκεψή μας και τους ξεναγούς μας και με την πρώτη ευκαιρία θα θέλαμε να ξαναπάμε!

Το έθιμο της Περπερούνας.

0

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Β τάξη, Μελέτη Περιβάλλοντος Δ΄ | , στις 26-07-2022

Τα παλιά χρόνια, όταν υπήρχε ξηρασία, δηλαδή έκανε πολύ καιρό να βρέξει, οι χωρικοί και οι αγρότες δεν έβρισκαν νερό να ποτίσουν τα χωράφια τους. Τότε, οι γυναίκες του χωριού έντυναν μια νεαρή κοπέλα  με φύλλα και πράσινα κλαδιά. Αυτή ήταν η «Περπερούνα».  Μετά όλες μαζί περνούσαν από πόρτα σε πόρτα από τα σπίτια του χωριού τραγουδώντας ένα τραγούδι. Τότε, κάθε φορά που η Περπερούνα σταματούσε σε κάποιο σπίτι, κάποιος από την οικογένεια τής έριχνε με ένα κανάτι λίγο νερό στο κεφάλι. Αυτό ήταν το έθιμο με το οποίο οι άνθρωποι της υπαίθρου ζητούσαν από τον Θεό βροχή. Το τραγούδι της Περπερούνας ήταν αυτό:

Περπερούνα περπατεί   και τον Θεό παρακαλεί

ρίξε Θεέ μου μια βροχή,  μια βροχή μια σιγανή

να γενούν  τα στάρια μας και τα καλαμπόκια μας

να φυτρώσουν και ν’ ανθίσουν και τον κόσμο να πλουτίσουν

Μπάρες μπάρες τα νερά, μπάρες μπάρες τα κρασιά.

Αυτό το έθιμο ζωντανέψαμε κι εμείς με την τάξη μας και με τα παιδιά της Δ΄τάξης  στην αυλή του σχολείου συμμετέχοντας στις δραστηριότητες για το πρόγραμμα M.A.G.I.C. του Erasmus.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων

0

Συγγραφέας: ΣΙΟΥΤΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Β τάξη | , στις 16-06-2022

Ατομική υγιεινή