robotics2

Προπαρασκευαστικά Μαθήματα/Preparatory Courses

Οι κύριες προπαρασκευαστικές δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν στο παρόν έργο, περιλαμβάνουν τα εξής:
Εισαγωγικά -ενδοσχολική επιμόρφωση- μαθήματα σε αλγόριθμους και στη ρομποτική.
Πριν από την πραγματοποίηση της κινητικότητας και για διάστημα μόνο δύο μηνών -εξαιτίας της πανδημίας Covid-19- (Ιανουάριος -Φεβρουάριος 2020), έγιναν ενδοσχολικά μαθήματα στους συμμετέχοντες, ως εισαγωγή στις βασικές έννοιες των αλγορίθμων και στην ορολογία της ρομποτικής. Το σχολείο διαθέτει 8 κιτρομποτικής Lego WeDo 2.0 και 5 EV3, τα οποία αξιοποιήθηκαν ώστε να εξοικειωθούν οι εκπαιδευτικοί με τον εξοπλισμό και τις δυνατότητές του. Όλα τα μαθήματα έλαβαν χώρα στο σχολείο, στο παραπάνω διάστημα οργανωμένα από την ομάδα διαχείρισης του έργου και πραγματοποιήθηκαν από την εκπαιδευτικό πληροφορικής του σχολείου. Επίσης, μαθητές/τριες του σχολείου που είχαν ήδη φτιάξει διάφορες κατασκευές ρομπότ συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Erasmus+ KA2 STEAM, παρουσίασαν στους εκπαιδευτικούς την κατασκευή τους και τη διαδικασία που ακολούθησαν.

Προπαρασκευαστικά Μαθήματα – Ενδοσχολική Επιμόρφωση Φωτογραφίες