Ευχαριστήριο για τη συμμετοχή σας στην Ημερίδα για το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα στην εκπαίδευση

Αγαπητές συναδέλφισσες, αγαπητοί συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για τη συμμετοχή σας στην ημερίδα που συνδιοργανώσαμε με τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών – ΕΕΛΛΑΚ για το ελεύθερο και ανοικτό λογισμικό στην εκπαίδευση, ως «δημοκρατικότερο λογισμικό σε ένα σχολείο για όλους».

Ευχαριστούμε που τιμήσατε την προσπάθειά μας και ελπίζουμε να φύγατε πλουσιότεροι:

• τόσο από τις πολύτιμες τοποθετήσεις των καθηγητών – εκπροσώπων της ΕΕΛ/ΛΑΚ και της Ομάδας Έργου του Διόφαντου που μας είπε την ιστορία…
  • όσο και από την ανάδειξη και διάχυση της σωρευμένης αφανούς εργασίας μυρμηγκιού και εμπειρίας των πληροφορικών μας σε τεχνικό επίπεδο, αλλά και των εκπαιδευτικών μας της τάξης και της πράξης που μοχθούν και επιμένουν να είναι Δάσκαλοι παρά τις αντίξοες συνθήκες!

Μπορείτε να ανατρέξετε στις εργασίες – παρουσιάσεις της ημερίδας, μέσω των παρακάτω συνδέσμων:

• Εισηγητές από την ΕΕΛ/ΛΑΚ

Θεόδωρος Καρούνος, Διευθυντής Ψηφιακής Διακυβέρνησης ΕΔΥΤΕ, Αντιπρόεδρος ΔΣ του Οργανισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών-ΕΕΛΛΑΚ:
Σύντομη εισαγωγική ομιλία

Θανάσης Χατζηλάκος, Καθηγητής Εργαστηρίου Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου και Ινστιτούτο Κύπρου:
Γονίδια, μιμίδια και Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι: Συμ-παραγωγή γνώσης την εποχή της Πανδημίας

Βασίλειος Δρακόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας:
Η εκπαιδευτική και τεχνολογική διάσταση του ανοικτού και του άνοικτου

• Εισηγητές από την ομάδα έργου του ΙΤΥΕ Διόφαντος

Γιάννης Σιάχος και Άλκης Γεωργόπουλος, Μηχανικοί ΗΥ και Πληροφορικής, πρώην υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ Αιτωλοακαρνανίας και Υπεύθυνος Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών Δ.Δ.Ε. Ιωαννίνων αντίστοιχα:
μια ιστορία θα σας πω: το LTSP στα ελληνικά σχολεία

• Εισηγήτριες και εισηγητές της τάξης και της πράξης!

Απόστολος Αμπαριώτης, Νίκος Βαγενάς, εκπαιδευτικοί πληροφορικής σε Γενικά Λύκεια (7ο και 2ο Καλλιθέας) και πρώην μέλη ΚΕΠΛΗΝΕΤ:
Ζωντανεύοντας ένα παλιό εργαστήριο με την ολοκληρωμένη λύση Ubuntu LTSP / sch scripts – επόπτης

Κωνσταντίνος Ορκόπουλος και Βασιλική Κάζη, εκπαιδευτικοί πληροφορικής σε Δημοτικά Σχολεία (23ο και 8ο Καλλιθέας, 5ο και 9ο Αλίμου):
Η εμπειρία από το Δημοτικό με Ubuntu και ελεύθερο λογισμικό – ένα πανόραμα εφαρμογών!

Ναταλία Γεωργιτζίκη, εκπαιδευτικός πληροφορικής στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ορχομενού:
Εκπαιδευτική Ρομποτική με Ανοιχτό Υλικό και Λογισμικό – Δραστηριότητες με το Arduino στο Δημοτικό

Νικολέττα Σεϊσοπούλου, εκπαιδευτικός πληροφορικής στο 14ο Γυμνάσιο Καλλιθέας:
Οφέλη από τη χρήση του Ubuntu LTSP σε εργαστήριο Γυμνασίου

Άννα Κυρίτση και Φανή Πύρζα, εκπαιδευτικοί πληροφορικής σε 3ο Γυμνάσιο Μοσχάτου και 4ο ΓΕΛ Αλίμου:
Εφαρμογές στη δευτεροβάθμια με ανοικτά λογισμικά και
Αποσπάσματα συνέντευξης με νέους για το  ΕΛ/ΛΑΚ στη δευτεροβάθμια

Η ημερίδα βιντεοσκοπήθηκε ώστε να μπορείτε να την παρακολουθήσετε ακολουθώντας το σύνδεσμο εδώ.

Καλή συνέχεια στο έργο σας!

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Επιμορφωτικές δράσεις, Πληροφορική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.