Η ΤΕΧΝΗ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΗ ΒΙΑ

Νοέ 201418
bullying

Καλώς ήρθατε στην ομάδα μας!

Τη  φετινή σχολική χρονιά στόχος μας θα είναι να μοιραστούμε με τους συμμαθητές μας κάποιες καλές πρακτικές πρόληψης αλλά και αντιμετώπισης των φαινομένων  σχολικού εκφοβισμού.

Ήδη από πέρσι οι συμμαθητές σας δούλεψαν σε ερευνητικές εργασίες με συναφή θεματογραφία και αποτύπωσαν στις εργασίες που μου παρέδωσαν αλλά και στα power points που δημιούργησαν στη λήξη κάθε ερευνητικής εργασίας αρκετά συνοπτικά αλλά και κατατοπιστικά αρκετά από τα στοιχεία στα οποία θα αναφερθούμε. Ενδεικτικά ασχολήθηκαν με:

• τα αίτια που οδηγούν τα παιδιά σε εκδηλώσεις εκφοβισμού
  • τις επιπτώσεις που έχουν αυτά τα φαινόμενα στα άτομα που εκφοβίζονται
  • στα ψυχολογικά profiles των ατόμων που συμμετέχουν (θύτης- θύμα- παρατηρητής)
  • τα κοινωνικά αίτια που πολλές φορές ευνοούν ή επιδεινώνουν τέτοιες αντιδράσεις
  • τα συμπτώματα που υποδηλώνουν την έκθεση των παιδιών σε εκφοβιστικές καταστάσεις
  • τις μορφές  εκφοβισμού
  • τους λόγους που τα φαινόμενα έχουν διαφοροποιηθεί   σε σχέση με άλλες περιόδους
  • τους τρόπους πρόληψης που θα πρέπει να ακολουθήσουμε
  • τους τρόπους αντίδρασης που οφείλουμε να έχουμε
  • τις υποχρεώσεις που θα ήταν καλό να αναλάβουμε για την βελτίωση του σχολικού κλίματος

Με όλο αυτό το υλικό στη διάθεσή μας θα πρότεινα να πάμε λίγο παρακάτω την συμβολή μας στην επίλυση των περιστατικών bullying . θα ήθελα να βοηθήσουμε στην άμεση ευαισθητοποίηση όλων των συμμαθητών σας και στην διάδοση των καλών πρακτικών, με τρόπο δημιουργικό και «εύπεπτο». Θεωρώ ότι όλη αυτή η προσπάθειά μας θα έχει αποτέλεσμα  αφενός στην συναισθηματική κυρίως κάλυψη των παιδιών που έχουν βρεθεί σε εκφοβιστική θέση αλλά αφετέρου θα ευαισθητοποιήσει πιο  αποτελεσματικά όσους μέχρι τώρα δεν ήξεραν τι να κάνουν και επέλεγαν να μην αντιδρούν.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΌ?

Πρότασή μου είναι να αφήσουμε τον καλλιτέχνη που έχει ο καθένας μέσα του να εκφραστεί. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά είδη καλλιτεχνικής έκφρασης (θέατρο: συγγραφή σεναρίων, δραματοποίηση , σύνθεση τραγουδιού ,σκίτσο ,  comics … κ.α) για να το πετύχουμε.

Ας βουτήξουμε  λοιπόν τα χέρια μας…….. στα πολύχρωμα χρώματα και  let’s paint the town red (=enjoy ourselves) !!!

Καλή  αρχή

Πόπη Παππά  (p.pappa66@gmail.com)