Προγραμματισμός 4ης συνάντησης

Στο σχολείο προγραμματίζουμε τη συνάντηση μας σε υποομάδες για το Γ΄ μέρος της εργασίας μας.

Θα συναντηθούμε στο σπίτι του-της    ………………………………………………

την ημέρα ……………………………… και ώρα  ……………………..

———————————————————————————————————-

4η συνάντηση

Εργαζόμαστε στις υποομάδες μας και κατασκευάζουμε το δικό μας «Οστομάχιον» με χαρτόνι ή ξύλο.

Παίζουμε λίγο με τα κομμάτια του και φτιάχνουμε   δικές μας κατασκευές (σχήματα) με ΟΛΑ τα κομμάτια. Σημειώνουμε οτιδήποτε παρατηρούμε, μας κάνει εντύπωση ή μας δυσκολεύει.

Απαντάμε στα ερωτήματα 17, 18, 19 και 20.

*** Σημειώνουμε στο ημερολόγιο μας τι σημαντικό συνέβη στη συνάντηση μας (έκπληξη, δυσκολία, ανακάλυψη, κλπ)

Παραδίδουμε τα ευρήματα μας (ΦΕ) στη καθηγήτρια.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν εργαστούμε στο αρχείο Geogebra ΕΔΩ http://www.geogebratube.org/student/m14489 παίρνουμε στιγμιότυπα – φωτογραφίες από τις κατασκευές μας ως εξής.

Πατάμε  το κουμπί print screen του υπολογιστή, ανοίγουμε   τη ζωγραφική και κάνουμε επικόλληση την εικόνα. Κόβουμε το σχήμα που θέλουμε, το αντιγράφουμε και το επικολλάμε σε ένα νέο αρχείο ζωγραφικής για να το αποθηκεύσουμε ως εικόνα, ή το επικολλάμε απ’ ευθείας στο word ή στη παρουσίαση του Power Point.

Συγκεντρώνουμε όλα τα στιγμιότυπα από την εργασία μας σε ένα αρχείο word ή σε μια παρουσίαση του PowerPoint

Θυμόμαστε να κάνουμε περιγραφή της εικόνας μας κάθε φορά.

Στέλνουμε το αρχείο που φτιάξαμε στην καθηγήτρια μας.

Mail: popiardv…yahoo.com

———————————————————————————————————-