Δράσεις και επισκέψεις

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ BAZAAR

Τα Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2018 στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας, οι μαθητές όλων τάξεων σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, ανέλαβαν να πουλήσουν ορισμένα προϊόντα που είτε αγόρασαν είτε δημιούργησαν οι ίδιοι, με απώτερο στόχο να συγκεντρώσουν χρήματα για να τα διαθέσουν για την κάλυψη των αναγκών του σχολείου μας σε υλικοτεχνική υποδομή.

Τα προϊόντα που δόθηκαν προς πώληση ήταν τα εξής: λογοτεχνικά βιβλία, χριστουγεννιάτικα στολίδια, κοσμήματα (δαχτυλίδια και κολιέ), βάφλες με σοκολάτα, facepaintingκαι μπρελόκ.

Όταν τελείωσε το ΒΑΖΑΑR, οι μαθητές ανέλαβαν να καταγράψουν σε έναν συγκεντρωτικό πίνακα (με τη χρήση των υπογιστικών φύλλων, δηλαδή του excel) την ποσότητα και την τιμή από κάθε προϊόν που πουλήθηκε, καθώς και το συνολικό χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε. Οι μαθητές μάς παρουσίασαν τα αποτελέσματα και με τη μορφή γραφημάτων, όπως αυτά απεικονίζονται παρακάτω.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους μαθητές!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ BAZAAR