‘Επέτειος 100 χρόνων απο τη Μάχη του Σκρά’

‘Επέτειος 100 χρόνων απο τη Μάχη του Σκρά’. Η ΔΔΕ Κιλκίς, και ειδικότερα το Γραφ. Σχολικών Δραστηριοτήτων και των Σχολικών Συμβούλων συνδιοργάνωσε διαγωνισμό γραπτού λόγου με αφορμή την επέτειο.Μεταξύ άλλων , βραβεύθηκαν οι Μαθήτριες/ές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό Γραπτού Λόγου, για τα 100 χρόνια απο τη Μάχη του Σκρά απο την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, κ. Προκόπιο Παυλόπουλο:

• Φωτιάδης Λάζαρος , ΓΕΛ Αξιούπολης,  « Αποσπάσματα Ημερολογίου απο τη μάχη του Σκρά »
  • Καρατζιά Μαρία , ΓΕΛ Γουμένισσας, « Η μάχη του Σκρα: ένας σημαντικός σταθμός της σύγχρονης ιστορίας μας »
  • Τάταρη Ναταλία, ΓΕΛ Ευρωπού ,   « Η μάχη του Σκρά »
 Στην εκδήλωση εκπροσωπήθηκε η ΔΔΕ απο τον Διευθυντή κ. Αθανασόπουλο Κ. και τον υπευθ. γραφείου Σχ.Δραστηριοτήτων Γιαγκούλη Ν.
Ακολουθούν Φωτογραφίες κ Βίντεο (τα πρόσωπα των παιδιών καλύφθηκαν).

Σαν σήμερα

1. 19/09/1970: Κραυγάζοντας «Ζήτω η ελεύθερη Ελλάδα», ο φοιτητής Κώστας Γεωργάκης αυτοπυρπολείται στη Γένοβα της Ιταλίας, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το στρατιωτικό καθεστώς στην Ελλάδα.

Τί ώρα είναι;

RSS Ενημέρωση απο e-SOS