Μαθητές και αναγνωστική εμπειρία

Μια μαθητική Διαδικτυακή Λέσχη Βιβλίου με τον τίτλο «Αctive Book Club» λειτούργησε στα πλαίσια εκπαιδευτικού ευρωπαϊκού προγράμματος. Η λέσχη απαρτίστηκε από δέκα σχολεία επτά διαφορετικών ευρωπαϊκών χωρών (Αρμενία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Ελλάδα, Σερβία, Σουηδία, Τουρκία) και περίπου διακόσια μέλη. Καθηγητές και μαθητές επέλεξαν με ηλεκτρονική ψηφοφορία το λογοτεχνικό έργο που θα αποτελούσε το επίκεντρο όλων των δράσεων στη δεκάμηνη λειτουργία της Λέσχης. Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας οδήγησε στην τριβή με μία βιογραφία, αυτή του Άλαν Τιούρινγκ.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθητές και αναγνωστική εμπειρία

eTwinning: Ψηφίζουμε τους χαρακτήρες μας!

Στην ιστοσελίδα:

ψηφίζουμε τους χαρακτήρες για το eTwinning έργο “English is a Piece of Cake”.

Απλώς επιλέξτε αυτούς που προτιμάτε (μόνο ένα ζευγάρι, αγόρι-κορίτσι) και πατήστε το κουμπάκι Υποβολή στο κάτω μέρος της σελίδας.

Η ψηφοφορία θα είναι ανοικτή έως τις 16/12.

Κατηγορίες: eTwinning, Προγράμματα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο eTwinning: Ψηφίζουμε τους χαρακτήρες μας!

Παράσταση “Καραγκιόζη”

Χθες στο σχολείο μας παρακολουθήσαμε μια παράσταση με τον Καραγκιόζη! Ήταν πολύ αστεία η ιστορία. Ο τίτλος της ήταν : “Ο Μέγα Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι”. Και σ’ αυτήν την υπόθεση, νικητής ήταν ο Καραγκιόζης με την πονηριά του… Τα κατορθώματά του και οι αστείοι διάλογοι μας έκαναν να γελάσουμε με την ψυχή μας.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παράσταση “Καραγκιόζη”

Μαθαίνουμε τα μέρη του σώματος

Χρησιμοποιήσαμε το ακόλουθο Φύλλο Εργασίας:

και μάθαμε για τα μέρη του σώματος.

Κατηγορίες: eTwinning, Δραστηριότητες, Προγράμματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνουμε τα μέρη του σώματος

Χαρακτήρες

Ζωγραφίσαμε αγόρια και κορίτσια και στη συνέχεια ψηφίσαμε τους χαρακτήρες που μας άρεσαν περισσότερο.

Άλλοι χαρακτήρες είναι οι ακόλουθοι:

Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας φαίνονται στο αρχείο: Αποτελέσματα Ψηφοφορίας

Κατηγορίες: eTwinning, Δραστηριότητες, Προγράμματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαρακτήρες

Χριστουγεννιάτικο βίντεο

Με την εφαρμογή Kizoa δημιουργήσαμε ένα χριστουγεννιάτικο βίντεο με εικόνες που “κατεβάσαμε” από το Pixabay (https://pixabay.com/el/). Από το YouTube επιλέξαμε το αγαπημένο μας τραγούδι “Last Christmas” και το χρησιμοποιήσαμε σαν μουσικό χαλί.

Συγκεκριμένα:

1. Οι μαθητές του Δ1 Τμήματος επέλεξαν και “κατέβασαν” τις εικόνες από το Pixabay.
  2. Οι μαθητές του Δ2 Τμήματος επέλεξαν και “κατέβασαν” το τραγούδι.

Το βίντεο μας!

Κατηγορίες: Γιορτές, Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικο βίντεο

Το δέντρο που έδινε

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το δέντρο που έδινε

Scratch: Λίγα λόγια για εμένα

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Scratch: Λίγα λόγια για εμένα

Ψηφιακή Αφήγηση από το Α2 με τίτλο «Θέλω πάντα να γελάς»

Ψηφιακή αφήγηση της ιστορίας της Φραντζέσκας Αλεξοπούλου Πετράκη με τίτλο “Θέλω πάντα να γελάς” που ασχολείται με το θέμα της διαφορετικότητας από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Α2 Τμήματος του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ζευγολατιού.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακή Αφήγηση από το Α2 με τίτλο «Θέλω πάντα να γελάς»

Κειμενογράφος: οδηγίες μορφοποίησης

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κειμενογράφος: οδηγίες μορφοποίησης