H Σχολική Σύμβουλος της 5ης περιφέρειας Π. Α., κ.Μπασαγιάννη Ελευθερία, θα πραγματοποιήσει δύο επιμορφωτικές συναντήσεις για τις νηπιαγωγούς που υπηρετούν σε νηπιαγωγεία αρμοδιότητας της Δ/νσης , του 1ου , του 2ου , του 3ου και του 4ου Γραφείου Π.Ε Ν. Εύβοιας.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 και την Παρασκευή 17  Ιουνίου  2010 στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας,  μεταξύ των ωρών  9.00΄ πμ. έως 12.30΄μ.μ.

Δείτε τη συνέχεια του εγγράφου καθώς και το αναλυτικό πρόγραμμα εδώ.

Τις ημέρες εκείνες όλα τα νηπιαγωγεία του νομού θα παραμείνουν κλειστά, με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή Π.Ε. Ν. Εύβοιας.

Όσες/οι νηπιαγωγοί δεν προσέλθουν στις συναντήσεις οφείλουν να βρίσκονται κανονικά στις θέσεις εργασίας τους.

Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει με προσωπική  ευθύνη και χωρίς δαπάνη δημοσίου.

Την Πέμπτη  16 Ιουνίου 2011 εισηγήσεις θα πραγματοποιήσουν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί :

Τουρτούλα Μαρία :

1. Εμπειρίες από την εφαρμογή του προγράμματος αξιολόγησης εκπ/κού έργου Σχολικής Μονάδας.
  2. Το όνειρο του Οδυσσέα : Γνωρίζοντας τον Ελύτη

Τάτσιου Στέλλα : Μαθαίνοντας για τα ζώα.

Αυγέρη Κατερίνα: Δημιουργία και Διαφορετικότητα

Παναγιώτου Κων/να: Μαθηματικές και Εικαστικές εμπειρίες στις γωνιές της τάξης.

Μπασαγιάννη Ελευθερία: Ο κιν/φος ως διδακτικό εργαλείο στη σχολική τάξη.

Την  Παρασκευή 17 Ιουνίου 2011 εισηγήσεις θα πραγματοποιήσουν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί :

Καμπουροπούλου ΑγγελικήΜαθαίνοντας μέσα από συνταγές μαγειρικής.

Καγγέλη Ελένη: Μια μέρα στην παραλία

Ζαρούλη Ελένη: Τα συναισθήματα μέσα από την Τέχνη.

Κορωναίου Βέτα , Σπύρου Ελένη : Προσεγγίζοντας τα συναισθήματα μέσα από το παραμύθι, τις ζωγραφιές και το τραγούδι.

Κατσαρή Γεωργία: Μία μελέτη περίπτωσης: Τεχνικές υποστήριξης συναισθηματικών δεξιοτήτων με στόχο την ομαλή ένταξη του παιδιού στο σχολικό περιβάλλον.

Στράτη Παναγιώτα , Βέλλιου Ευαγγελία και Βυζαντζίκογλου Ελένη: Πρόγραμμα συναισθηματικής αγωγής σε παιδιά με ΔΕΠ-Υ και Αυτισμό που φοιτούν σε Τμήμα Ένταξης.