Στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών παρουσιάζεται από 9 Μαρτίου έως 8 Μαΐου 2011 έκθεση για τη Μαρία Κάλλας με τον τίτλο “Η Μαρία Κάλλας και η Σκάλα του Μιλάνου”.

Λεπτομέρειες για το υλικό της έκθεσης δείτε στην ιστοσελίδα του Μεγάρου.

Στο πλαίσιο της έκθεσης, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών έχει καταρτίσει ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές του Δημοτικού (τάξεις Ε΄ και Στ΄). Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ξενάγηση στην έκθεση καθώς και ένα ειδικά σχεδιασμένο εργαστήρι.

Οι επισκέψεις των σχολείων θα πραγματοποιούνται καθημερινά : Δευτέρα-Παρασκευή, ώρες 10.00 & 12.00. Διάρκεια προγράμματος 1:30 ώρα.

Ανώτατος αριθμός συμμετοχών ανά πρόγραμμα : 60 παιδιά.

Το κόστος της ξενάγησης των σχολείων ανέρχεται στα 35€ ανά ομάδα των 30 παιδιών.

Για ομάδες μεγαλύτερες των 30 ατόμων, χρέωση : 1€ ακόμα ανά άτομο.

Η είσοδος στην έκθεση για τα σχολεία και τους συνοδούς τους είναι δωρεάν.

Τα ενδιαφερόμενα σχολεία θα μπορούν να δηλώσουν την επιθυμία τους για συμμετοχή στις ξεναγήσεις στην ηλεκτρονική διεύθυνση : exhibitions@megaron.gr ή στο fax 210 728558.

Τηλέφωνο πληροφοριών 210 7282733 (10.00-13.00, Δευτέρα-Παρασκευή).