Αρχική » Νέα » Προτεινόμενες ρυθμίσεις email για σχολεία

Προτεινόμενες ρυθμίσεις email για σχολεία

Για την αποστολή και τη λήψη ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τις σχολικές μονάδες, το ΚΕΠΛΗΝΕΤ προτείνει το λογισμικό Thunderbird για λόγους ομοιομορφίας και ευκολίας στην εγκατάσταση.

Λήψη, εγκατάσταση και ρύθμιση του Thunderbird

• Επισκεφτείτε τη σελίδα λήψης του Thunderbird και πατήστε το κουμπί «Δωρεάν λήψη».
  • Εκτελέστε το πρόγραμμα εγκατάστασης που κατεβάσατε και ακολουθήστε τις οδηγίες.
  • Εάν σας προτρέψει να δημιουργήσετε καινούργια διεύθυνση email, πατήστε “Παράκαμψη αυτού και χρήση της υπάρχουσας διεύθυνσής μου”.
    thunderbird-1
  • Συμπληρώστε το όνομα και το email του σχολείου. Προτιμήστε τη σύντομη μορφή, π.χ. gympedin@sch.gr αντί για mail@gym-pedin.ioa.sch.gr, ώστε το thunderbird να ανιχνεύσει αυτόματα τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
    thunderbird-2
  • Αφού ανιχνευτούν οι κατάλληλες ρυθμίσεις, πατήστε Done.
    thunderbird-3

Ετήσια συντήρηση

Προτείνετε να δημιουργήσετε τοπικούς φακέλους με ονόματα 2012, 2013, 2014 κλπ και στο τέλος κάθε χρονιάς να μεταφέρετε όλα τα μηνύματα στον αντίστοιχο φάκελο. Έτσι αδειάζουν και τα μηνύματα από τον server, γιατί αλλιώς θα γεμίσει και δεν θα μπορείτε πια να λάβετε άλλα μηνύματα.

thunderbird-4