Αρχική » Νέα » Πρόσκληση κατανομής πλεονάζοντος υλικού

Πρόσκληση κατανομής πλεονάζοντος υλικού

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου και η Διεύθυνση Β/θμιας εκπαίδευσης N. Ιωαννίνων καλούν τα σχολεία του νομού που έχουν υπολογιστικό υλικό που δεν το χρησιμοποιούν να επικοινωνήσουν με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων προκειμένου αυτό να διαμοιραστεί σε σχολεία που παρουσιάζουν έλλειψη υλικού.

Ακόμα και παλιοί υπολογιστές με Windows 98 / 128 MB RAM μπορούν να αξιοποιηθούν με το κατάλληλο λογισμικό, ενώ και χαλασμένοι υπολογιστές μπορούν να προσφέρουν επαναχρησιμοποιήσιμα κομμάτια. Επίσης χρήσιμα μπορούν να φανούν και περιφερειακά όπως εκτυπωτές, σαρωτές, κατανεμητές κλπ.

Το πλεονάζον υλικό θα μεταφέρεται στο παραλαμβάνον σχολείο με πρωτόκολλο παράδοσης/παραλαβής, ενώ μικρότερα κομμάτια μπορούν να παραδίδονται απευθείας στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ.