Μαθητικός διαγωνισμός – Ας μιλήσουμε για τη νανοτεχνολογία!

Τι είδους νανοτεχνολογία θέλουμε; Οι μαθητές απαντούν με βίντεο μέσα από έναν μαθητικό διαγωνισμό!

Η νανοτεχνολογία βρίσκεται σχεδόν παντού γύρω μας! Εφαρμογές και πρωτοποριακά υλικά σε διαστάσεις τόσο μικρές που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι βρίσκουν εφαρμογή σε ιατρική, ηλεκτρονική, παραγωγή ενέργειας, καταναλωτικά προϊόντα και άλλα πολλά:

• Στην ιατρική, νανοσωματίδια σε μέγεθος μορίων παρέχουν φάρμακα σε ασθενή κύτταρα στο σώμα μας.
  • Η νανοτεχνολογία βελτιώνει τις δυνατότητες των ηλεκτρονικών συσκευών, μειώνοντας το βάρος τους και την κατανάλωση ενέργειας.
  • Με τη χρήση νανοτεχνολογίας δημιουργούνται ελαφρύτερες και μεγαλύτερης διάρκειας κυψέλες καυσίμου.
  • Η νανοτεχνολογία χρησιμοποιείται για να μειώσει το κόστος των καταλυτών που χρησιμοποιούνται σε κυψέλες καυσίμου για την παραγωγή ιόντων υδρογόνου.
  • Νανοϋλικά κάνουν τη διαφορά όχι μόνο στις γεύσεις των τροφίμων, αλλά και στην ασφάλεια και την ποιότητά τους.
  • Νανοσωλήνες σε χρήση μαζί με παλαιά υλικά, ενισχύουν και ενδυναμώνουν τις κατασκευές.
  • Πρωτοποριακά υφάσματα με νανοϋλικά ήδη κυκλοφορούν! Μάλιστα δημιουργούνται ρούχα τα οποία, χάρη στη νανοτεχνολογία, απωθούν το νερό!

Κατηγορίες: Διαγωνισμοί, Επικαιρότητα, Καθηγητές Πληροφορικής, Μαθητές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.