Epoptes, ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης!

Ο Επόπτης είναι ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε εργαστήρια υπολογιστών με Ubuntu που αποτελούνται από οποιαδήποτε από τα ακόλουθα: LTSP servers, μη LTSP servers, thin και fat clients, αυτόνομους σταθμούς εργασίας, NX clients κτλ.

Υποστηρίζει προβολή της οθόνης καθηγητή, παρακολούθηση μαθητών, εκτέλεση εντολών, άνοιγμα εγγράφων ή διευθύνσεων Διαδικτύου, επιβολή περιορισμών όπως κλείδωμα οθόνης ή σίγαση ήχου και πολλά άλλα.

Ουσιαστικά πρόκειται για την εξέλιξη του κομματιού εποπτείας τάξης των sch-scripts, με τις παρακάτω διαφορές:

• Αναπτύσσεται στα αγγλικά και εκ των υστέρων μεταφράζεται σε άλλες γλώσσες (προς το παρόν Ελληνικά και Ιταλικά).
  • Δεν περιέχει τις εξειδικευμένες ρυθμίσεις που κάναμε για LTSP για τα Ελληνικά σχολεία.

Έτσι στοχεύουμε ώστε να μπει στα αποθετήρια του Debian και του Ubuntu, στις επόμενες εκδόσεις τους.

Το γραφικό του περιβάλλον μπορεί να εκτελεστεί χωρίς δικαιώματα διαχειριστή, από τα μέλη π.χ. μιας ομάδας όπως “teachers”. Ως εκ τούτου ενέργειες που απαιτούν διαχειριστικά δικαιώματα δεν θα περιλαμβάνονται στον Επόπτη αλλά θα παραμείνουν κομμάτι των sch-scripts.

Ο Επόπτης υποστηρίζει όλες τις εκδόσεις του Ubuntu, όχι μόνο τις Long Term Support (LTS) εκδόσεις.

Τα sch-scripts θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται, αλλά θα αλλάξουν εμφάνιση και μοιάζουν σαν το gnome-control-center, δηλαδή δεν θα περιέχουν προβολή των σταθμών εργασίας.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Επόπτη μπορείτε να βρείτε στη σελίδα του, http://www.epoptes.org.

Κατηγορίες: Linux distros, Ελεύθερο λογισμικό, Εργαλεία για την Τάξη & τον Καθηγητή, Λογισμικό. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.