Ηλεκτρονικό Ταχυδομείο, Νέα χαρακτηριστικά και οδηγίες

Φίλοι εκπαιδευτικοί, φίλοι μαθητές

Με την επιστολή μας αυτή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη νέα πολιτική του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.) σχετικά με το μέγεθος του χώρου του γραμματοκιβωτίου καθώς και μια σειρά βελτιώσεων και ευκολιών που σχετίζονται με την υπηρεσία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

1. Χώρος γραμματοκιβωτίου
Ο διατιθέμενος χώρος αυξήθηκε για τις μονάδες και για τους εκπαιδευτικούς στα 1000 ΜΒ (από 600 MB) και για τους μαθητές στα 200 MB (από 100 MB). Στο πιο πάνω όριο δεν προσμετρείται ο χώρος για τον φάκελο Spam, Trash, για τους οποίους υπάρχει επιπλέον χώρος 100 MB για τον καθένα, και τους φακέλους Archive.

2. Αυτόματη διαγραφή από ειδικούς φακέλους (Προσοχή!)
Από τους φακέλους Spam και Trash διαγράφονται τα μηνύματα:

• μετά από 30 μέρες από την αποθήκευση στο φάκελο αυτό.
  • αν ο φάκελος Trash ή Spam είναι γεμάτος και χρειάζεται χώρος σ’ αυτόν διαγράφονται αυτόματα τα αρχαιότερα μηνύματα.

3. Αποστολή μηνυμάτων από άλλα δίκτυα.
Οι χρήστες είναι συνηθισμένο πλέον να χρησιμοποιούν συνδέσεις ADSL από άλλους παρόχους στο σπίτι τους. Η λύση στο πρόβλημα αυτό για τους λογαριασμούς email του ΠΣΔ είναι η ενεργοποίηση ελέγχου ταυτότητας . Επίσης η χρήση της πόρτας SMTP 587 αντί της 25 για συνδέσεις με παρόχους που έχουν φραγή στην θύρα 25. Δείτε σχετικό άρθρο στην πρώτη σελίδα του www.sch.gr , στα σημαντικά, “Αποστολή αλληλογραφίας μέσω ΠΣΔ με σύνδεση από άλλο πάροχο”

4. Ιστορικό μηνυμάτων
Για όλους τους χρήστες προσφέρεται ο φάκελος Archive με τα εισερχόμενα και απεσταλμένα μηνύματα

• Η πρόσβαση στους φακέλους αυτούς είναι μόνο για ανάγνωση και γίνεται είτε από το webmail είτε από προγράμματα αλληλογραφίας με σύνδεση τύπου IMAP.
  • Τα μηνύματα διατηρούνται στο ιστορικό για 10 μέρες και δεν επιβαρύνουν το συνολικό χώρο του χρήστη.

5. Φίλτρα
Tα φίλτρα εφαρμόζονται πριν την αποθήκευση του μηνύματος στο γραμματοκιβώτιο του χρήστη.

• Καθολική white list: @ypepth.gr, listserver@sch.gr
  • Καθολική black list: To ΠΣΔ μπορεί να αποκλείει μέσω αυτής αποστολείς ή μηνύματα που φθάνουν συστηματικά και προσκαλούν θέματα ασφάλειας, διακινούν επιβλαβές περιεχόμενο , είναι μηνύματα fishing. Κλπ.

Προεπιλεγμένα φίλτρα για κάθε χρήστη:

• Μηνύματα με spam score πάνω από 7 οδηγούνται στο φάκελο Spam
  • Μηνύματα με spam score πάνω από 100 διαγράφονται
  • Εφαρμόζεται η καθολική white list και black list

Ο χρήστης μπορεί να προσαρμόσει τα φίλτρα αλληλογραφίας και να προσθέσει και επιπλέον κανόνες. Τα φίλτρα ορίζονται από το www.sch.gr μετά από σύνδεση στο mysch.

6. Φίλτρα από το webmail

• Μέχρι τώρα τα φίλτρα του webmail εφαρμόζονται μόνο όταν ο χρήστης συνδέεται για να διαβάσει την αλληλογραφία του στο http://webmail.sch.gr
  • Σύντομα με την ανανέωση του webmail θα εφαρμόζονται στο διακομιστή αλληλογραφίας και θα επηρεάζουν και την παραλαβή αλληλογραφίας από προγράμματα όπως το Outlook, Thunderbird κλπ

7. Διαγραφή μηνυμάτων στο webmail

Με βάση τις επιλογές σας κατά τη διαγραφή τα μηνύματα οδηγούνται στο φάκελο Trash ή μπορεί να εμφανίζεται μία οριζόντια γραμμή στα διαγραμμένα μηνύματα.

• Αν τα μηνύματα σας διαγράφονται με μία οριζόντια γραμμή, για να τα διαγράψετε τελείως πατήστε το σύνδεσμο “Οριστική διαγραφή”.
  • Στην περίπτωση αυτή θα υπάρχει και μια επιλογή για απόκρυψη ή εμφάνιση των διαγραμμένων

8. Παρακολούθηση της κατάστασης του γραμματοκιβωτίου σας

• Θα πρέπει να παρακολουθείτε το μέγεθος του γραμματοκιβωτίου σας ώστε να μην ξεπεράσει το παραπάνω όριο.
  • Το μέγεθος του γραμματοκιβωτίου σας εμφανίζεται στο επάνω μέρος της σελίδας της υπηρεσίας webmail (http://webmail.sch.gr).
  • Ειδοποιήσεις στέλνονται αυτόματα στο 80% και το 95 % της πληρότητας του.
  • Εάν το όριο αυτό ξεπεραστεί δεν θα μπορείτε να λαμβάνετε αλληλογραφία.

9. Αναφορά προβλήματος
Χρήσιμη λύση για τα προβλήματα που πιθανόν θα συναντήσετε στην πρώτη σελίδα του www.sch.gr στην περιοχή της Υποστήριξης χρηστών.

Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
——————————————————————-
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών, http://www.sch.gr/helpdesk
Tηλέφωνο (χρέωση μία αστική μονάδα): 801-11-801-81
e-mail: info@sch.gr

Κατηγορίες: Γενικά & Ανακοινώσεις Π.Σ.Δ.. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.