Διάθεση 10 οθονών TFT 15″ στο Γυμνάσιο Κατοχής

Το ΚεΠληΝεΤ διέθεσε 10 οθόνες TFT 15″ IBM ThinkVision L150 στο Γυμνάσιο Κατοχής, που αντικατέστησαν τις υπάρχουσες οθόνες καθοδικού σωλήνα (CRT) απελευθερώνοντας σημαντικό χώρο για την εργασία των μαθητών στους πάγκους του εργαστηρίου όπως απεικονίζεται και στις 5 πρώτες φωτογραφίες, ενώ χαρακτηριστικός είναι και ο όγκος που καταλαμβάνουν οι παλιές οθόνες με τους μη λειτουργικούς σταθμούς εργασίας στο κέντρο του εργαστηρίου.

Από τις παλιές CRT οθόνες αφαιρέθηκαν τα ηχεία της βάσης και τοποθετήθηκαν ως ανεξάρτητα ηχεία δίπλα στις νέες οθόνες.

Οι οθόνες παραχωρήθηκαν από την ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή» (εξοπλισμός που είχε δοθεί για ανακύκλωση). Το κόστος της επισκευής και εργασίας αφορούσε σε αντικατάσταση ηλεκτρονικών όπως πυκνωτές, διόδους, τρανζίστορ, προμήθεια καλωδίων VGA HD15M/HD15M, αντικατάσταση πλακετών κτλ και καλύφθηκε από το σχολείο, το ΚεΠληΝεΤ και από το Repair Cafe Patras που είναι το 1ο ελληνικό repair cafe και λειτουργεί υπό την αιγίδα της ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή».