Διάθεση 6x TFT οθονών στο Δημοτικό Γαλατά

Το ΚεΠληΝεΤ διέθεσε 6x οθόνες TFT 15″ IBM ThinkVision L150 στο Δημοτικό Γαλατά, που αντικατέστησαν υπάρχουσες οθόνες καθοδικού σωλήνα (CRT) απελευθερώνοντας σημαντικό χώρο για την εργασία των μαθητών στους πάγκους του εργαστηρίου και παράλληλα με τις δυνατότητες ρύθμισης ύψους και περιστροφής που διαθέτουν προσαρμόζονται εύκολα στο ύψος των παιδιών.

Οι οθόνες παραχωρήθηκαν από την ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή» (εξοπλισμός που είχε δοθεί για ανακύκλωση). Το κόστος της επισκευής και εργασίας αφορούσε σε αντικατάσταση ηλεκτρονικών όπως πυκνωτές, διόδους, τρανζίστορ και καλύφθηκε από το ΚεΠληΝεΤ και από το Repair Cafe Patras που είναι το 1ο ελληνικό repair cafe και λειτουργεί υπό την αιγίδα της ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή». Το σχολείο προμηθεύτηκε μόνο καλώδια VGA για τη σύνδεση των οθονών.