Μαθητικός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής περιφέρειας Δυτ. Ελλάδας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας θέτει υπό την αιγίδα της τους Περιφερειακούς Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας για μαθητές Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, οι οποίοι θα διεξαχθούν στην Πάτρα την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 και ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑΛ Πατρών (Γεωργίου Σεφέρη, Κουκούλι). Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

09:30 π.μ. προσέλευση ομάδων – Υποδοχή
10:00 – 10:30 Χαιρετισμοί – Έναρξη διαγωνισμού
10:30 – 12:00 Αξιολόγηση κατασκευών κατηγορίας Δημοτικού
Ενημέρωση στους προπονητές/τριες και γονείς για τους διαγωνισμούς – Παρουσίαση των projects στο κοινό.
Παράλληλα και ως τις 12:30 συναρμολόγηση ρομπότ Γυμνασίων
12:30 Απονομή βραβείων στις ομάδες Δημοτικών Σχολείων
13:00 Έναρξη διαγωνιστικής κατηγορίας Γυμνασίων
14:30 Απονομή βραβείων στις ομάδες Γυμνασίων

Το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αιτ/νίας συμμετέχει στην οργανωτική επιτροπή και έχει αναλάβει τη μετάδοση του διαγωνισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες των διαγωνισμών και κυρίως για τις εγγραφές των ομάδων τους στους Περιφερειακούς, προκριματικούς των Πανελληνίων διαγωνισμών, στο δικτυακό τόπο http://wrohellas.gr/

Οι συνάδελφοι – προπονητές των ομάδων να έχετε υπόψιν σας
1) να έχετε για τους μαθητές που συμμετέχουν υπογεγραμμένο το έντυπο συγκατάθεσης γονέων και κηδεμόνων
2) Ο τρόπος βαθμολογίας για τον διαγωνισμό του Μεγάλου Αλεξάνδρου άλλαξε. Πλέον μετρά η βαθμολογία και ο χρόνος της καλύτερης προσπάθειας και όχι το άθροισμα των δύο προσπαθειών.

Καλή επιτυχία