Οδηγίες για εξ αποστάσεως εκπαίδευση (για εκπαιδευτικούς)

Ενέργειες στο eclass και το e-me για την προετοιμασία του επόμενου σχολικού έτους

Προκειμένου να είμαστε έτοιμοι για την επόμενη σχολική χρονιά, θα πρέπει να προβούμε στις ακόλουθες ενέργειες ώστε να οργανώσουμε το υλικό μας στο eclass ή/και το e-me

e-class

e-me
Πρόσβαση στα μαθήματα για όσους δεν είναι τοποθετημένοι
Πρόσβαση στο eclass για όσους δεν είναι τοποθετημένοι (έχει αναφερθεί ότι δεν λειτουργεί για όλους) Στο e-me οι κυψέλες δεν επηρεάζονται από την τοποθέτησή σας και δεν απαιτείται καμία ενέργεια.
Αντίγραφο Ασφαλείας μαθήματος
Αντίγραφο ασφαλείας μαθήματος στο eclass

Στο e-me μπορείτε να έχετε αντίγραφο ασφαλείας μόνο από το ιστολόγιο της κυψέλης (το άρθρο αφορά και τη συγχώνευση κυψελών).

Αντίγραφο ασφαλείας ιστολογίου στο e-me

Αφαίρεση μαθητών από τα μαθήματα
(η ενέργεια αυτή θα γίνει αυτόματα πριν την έναρξη του νέου σχολικού έτους)
Αφαίρεση μαθητών από τα μαθήματα στο eclass Αφαίρεση μαθητών από τις κυψέλες στο e-me
Απόκρυψη στοιχείων μαθημάτων (Εργασίες, Ασκήσεις)
Απόκρυψη στοιχείων μαθημάτων (Εργασίες, Ασκήσεις) στο eclass Στο e-me δεν υπάρχει η έννοια της απόκρυψης των στοιχείων, καθώς οι αναθέσεις αποτελούν ανεξάρτητα στοιχεία και γίνονται απευθείας στους μαθητές μιας κυψέλης. Αν έχουν αφαιρεθεί οι μαθητές από την κυψέλη χάνονται και οι αναθέσεις τους. Οι εργασίες παραμένουν διαθέσιμες για τον εκπαιδευτικό, και μπορεί να τις αναθέσει εκ νέου στους επόμενους μαθητές.
Απόκρυψη μαθημάτων
Απόκρυψη μαθημάτων στο eclass Απόκρυψη μαθημάτων στο e-me
Συγχώνευση πολλαπλών μαθημάτων σε ένα
Συγχώνευση πολλαπλών μαθημάτων σε ένα (με ενότητες) στο eclass